Více než deset let se Čína snažila uplácet americký FED

Zdroj: Pixabay
Byznys 04. 08. 2022

Více než deset let se Čína snažila uplácet americký FED

Vybudovat síť důvěrníků uvnitř amerického Federálního rezervního systému (FED), o to usilovali léta zástupci Číny. V některých případech se pokoušeli nabídnout zaměstnancům centrální banky lukrativní smlouvy výměnou za důvěrné informace o změnách úrokových sazeb a ekonomice USA. Zprávu o vyšetřování Kongresu uveřejnil server Axios.com.

Poukazuje se v něm na neschopnost čelit desetiletí trvajícímu pokusu čínských představitelů infiltrovat se do nejmocnější centrální banky světa. Zpráva ale neříká, zda byly citlivé americké ekonomické informace skutečně odcizeny.

Vyšetřování, které vedli republikáni v senátním výboru pro vnitřní bezpečnost, zjistilo následující skutečnosti:

• Snad nejvíce šokující detaily vyšetřování se týkaly ekonoma FEDu, který v roce 2019 cestoval do Šanghaje. Čínští zástupci mu hrozili uvězněním, pokud neprozradí informace o americké ekonomice, včetně tarifů. Přitom v té době vedli USA a Čína mezi sebou obchodní válku. Podle zprávy byl tento ekonom během cesty zadržen celkem čtyřikrát.

• Zaměstnanec nahlásil incident FEDu, který jej předal ministerstvu zahraničí a FBI.

• Zpráva, která staví na samostatném interním vyšetřování provedeném samotným FEDem v roce 2015, uvedla, že zjištění ukazují „trvalé úsilí Číny“ získat vliv ve FEDu. Republikáni tvrdí, že centrální banka „nebyla schopna účinně čelit této hrozbě“.

Předseda FEDu Jerome Powell v dopise napsaném senátorovi Robu Portmanovi, nejvyššímu republikánovi ve výboru, odmítl závěry této zprávy následovnými slovy:

• „Zajímalo by nás jakékoli podložené obvinění z provinění, bez ohledu na zdroj. Naproti tomu jsme hluboce znepokojeni tím, co považujeme za nespravedlivé, nepodložené a neověřené narážky na činnost konkrétních jednotlivých pracovnícíků FEDu.“

• Powell také řekl, že pracovníci FEDu s přístupem k citlivým informacím o americké ekonomice podstupují komplexní prověrky a mají k dispozici technologii, která se používá k prevenci narušení bezpečnosti. V dopise se také uvádí, že FED povzbuzuje zaměstnance, aby se účastnili jednání s jinými centrálními bankami a přitom úředníci musí dodržovat protokoly o bezpečnosti informací. A jakékoli údajné porušení těchto protokolů je vyšetřováno.

• „Protože chápeme, že někteří aktéři mají za cíl zneužít jakékoli zranitelnosti, naše procesy, ovládací prvky a technologie jsou robustní a pravidelně aktualizované,“ napsal Powell.

FED zahájil vlastní interní vyšetřování poté, co jej vnější zdroj varoval, že zahraniční protivníci nabízejí „kompenzované smluvní vztahy“ ve snaze vybudovat spojenectví se zaměstnanci FEDu.

Zpráva tvrdí, že vyšetřování FEDu identifikovalo bývalého zaměstnance s vazbami na čínskou vládou podporovaný program náboru talentů, který se pokusil získat síť až 13 výzkumníků, zaměstnaných v osmi regionálních bankách FEDu. FED předložil tato zjištění Kongresu v roce 2020, ale nyní zpochybňuje mnohá tvrzení interního vyšetřování a nemůže najít části vyšetřovacího materiálu.

Zpráva Kongresu tedy nastiňuje několik incidentů týkajících se některých ze 13 jednotlivců, včetně jednoho, který obdržel žádost od osoby napojené na čínskou vládu, aby vyzradil důvěrné informace o názorech tří regionálních prezidentů bank FEDu na zvýšení úrokových sazeb.

Také se v ní říká, že poté, co Kongres zahájil vyšetřování FEDu, začal zakazovat úředníkům přijímat platby z vybraných zemí, mezi nimi je i Čína.

Autor: Miroslav Oupic

Další články