Rekordní pokuta pro Čecha v Itálii za močení na veřejnosti a lehkost italského života očima konzula

Foto zdroj: FocusOn
Life 07. 07. 2024

Rekordní pokuta pro Čecha v Itálii za močení na veřejnosti a lehkost italského života očima konzula

Chystáte se do Itálie na dovolenou, nebo dokonce pracovat či studovat? O rozdílech, nástrahách, ale i všem krásném na Itálii se v rozhovoru rozpovídal Michal Bucháček, konzul České republiky v Miláně. 

Rozhovor začíná důležitou informací o systému evidence českých občanů v zahraničí. „Česká republika se záměrně po roce 89 vzdala jakéhokoliv institutu registrace českých občanů v zahraničí,“ vysvětluje. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou o větší svobodu občanů po pádu komunistického režimu.

I přes absenci přesných dat Bucháček odhaduje, že v Itálii žije přes 10 000 českých občanů, přičemž většina z nich se soustřeďuje v severní části země. „Většina našich spoluobčanů, kteří tady žijí, kteří k nám chodí za naším servisem, jsou ženy. Odhadoval bych to asi tak zhruba na 95 %,“ říká Bucháček. Toto číslo naznačuje zajímavý trend v česko-italských vztazích a možná i úspěšnost českých žen v navazování vztahů s italskými muži.

Kdy se obrátit na konzulát? 

Konzulát poskytuje širokou škálu služeb českým občanům v Itálii. Bucháček je rozděluje do dvou hlavních kategorií. Standardní servis zahrnuje vydávání matričních dokladů, žádosti o státní občanství, vydávání cestovních pasů a podobně.

Pro turisty je pak vhodná asistence v nouzi. Tato kategorie zahrnuje pomoc občanům v krizových situacích. „Nejčastěji to jsou oběti trestné činnosti,“ upozorňuje Bucháček. „Bohužel ta tendence je narůstající,“ dodává s odkazem na rostoucí počet případů okradených turistů.

Bezpečnostní situace v Miláně

Konzul se vyjadřuje i k bezpečnostní situaci v Miláně. Přestože Itálie může být spojována s představou organizovaného zločinu, Bucháček uvádí, že se s mafií jako takovou během svého působení nesetkal. Problémy, které řeší, jsou spíše spojené s pouliční kriminalitou. „Máme tady takové případy nemilé, že opravdu existují organizované skupiny, které se soustředí třeba na obytné vozy,“ upozorňuje.

Pozor na obnažování a močení

Bucháček zmínil několik kuriózních případů, s nimiž se během své služby setkal. Jeden z nejzajímavějších se týkal českých fanoušků, kteří se v Benátkách vykoupali nazí v kanálu. „Byli předvedeni na stanici policistů a tam každý z nich obdržel pokutu… v té nejnižší možné výši, která činí 3333 EUR,“ popisuje Bucháček. Tento případ slouží jako varování pro české turisty o přísných italských zákonech týkajících se veřejného pořádku. Maximální výše pokuty je pak 10 000 EUR, která byla v minulosti již taky udělena Čechovi. Konkrétně za močení na sjezdovce.

Česko-italské vztahy jsou teď na jedničku

Vztahy mezi Českem a Itálií jsou podle Bucháčka na vynikající úrovni. „Pan prezident Petr Pavel tady v rozhovoru velmi správně a logicky označil Itálii za strategického partnera České republiky,“ říká konzul. Zdůrazňuje ekonomický význam Itálie a rostoucí obchodní výměnu mezi oběma zeměmi. „Obchodní výměna mezi Českou republikou a Itálií vzrostla za poslední čtyři roky o necelých 5 miliard euro,“ uvádí Bucháček.

Konzul vřele doporučuje českým studentům, aby zvážili možnost studia v Itálii. „Milan kromě té hlavní charakteristiky města módy a designu oplývá i výbornými vysokými školami, univerzitami. Milánské Politecnico je jedna z nejuznávanějších technických univerzit v Evropě,“ říká. Bucháček zdůrazňuje, že díky programům jako Erasmus je studium v Itálii dostupné i pro studenty s omezeným rozpočtem.

Co se týče zájmu Italů o studium a práci v České republice, Bucháček poznamenává, že tato spolupráce již dobře funguje bez potřeby zvláštní asistence konzulátu. „Máme v Praze velkou italskou komunitu i podnikatelskou komunitu,“ dodává.

Kulturní rozdíly a rady pro Čechy

Bucháček upozorňuje na důležitost dodržování místních zákonů a předpisů. „Řešit nějaký problém i třeba dopravní nehody je v zahraničí vždy desetkrát horší a složitější než doma v České republice,“ varuje. Zároveň však vyzdvihuje mnoho společných rysů mezi Čechy a Italy, včetně smyslu pro humor a umění improvizace.

Konzul také poskytuje praktické rady pro prevenci problémů: „Stačí dbát takových drobných doporučení typu nenechávat věci v autě. Rozhodně ne tak, aby byly vidět.“

Bucháček, který v Itálii působí od roku 2019, popisuje svůj pobyt jako splněný sen. „Já jsem se tu za studií, když jsem sem jezdil občas na nějaký výlet nebo na dovolenou, vždy cítil strašně dobře. Jako doma,“ vzpomíná.

Oceňuje zejména italskou vřelost a lehkost života. „Mají vždycky otevřené uši pro to, aby slyšeli i vaši odpověď. A to mě na tom vždycky fascinuje a líbí se mi to,“ říká o italské mentalitě.

Na otázku, co by si chtěl z italského života přenést do České republiky, Bucháček odpovídá: „Já bych v prvé řadě chtěl přenést trochu té lehkosti a toho úsměvu.“ Dodává, že Česká republika je bezpochyby krásná země, ale často jí právě ta lehkost a úsměv, který dělá den hezčím, chybí. 

Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast: Dozvíte se: 

  • Detaily o fungování generálního konzulátu v Miláně a důvody jeho znovuotevření v roce 2019
  • Podrobnější informace o bezpečnostní situaci v severní Itálii a typech trestné činnosti, s nimiž se čeští občané mohou setkat
  • Diskuse o italském systému pokut za přestupky a konkrétní příklady vysokých sankcí
  • Srovnání životního stylu v Česku a Itálii s důrazem na kulturní odlišnosti a společné rysy
  • Detailní rady pro české turisty ohledně bezpečnosti a prevence problémů během pobytu v Itálii

Italský speciál byl natáčený v průběhu června 2024 v italském Miláně a okolí. Děkujeme partnerovi speciálu, firmě Slevomat.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory