CNG dál zlevňuje, ekvivalent jednoho litru benzínu stojí i méně než 20 korun

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie Ekonomika 12. 04. 2023

CNG dál zlevňuje, ekvivalent jednoho litru benzínu stojí i méně než 20 korun

Po loňských extrémech se cena stlačeného zemního plynu (CNG) vrací do normálu. Zatímco během podzimu stál v průměru až sto korun za metr krychlový, nyní je jeho cena i pětinová. Řidiče tak jízda na CNG vyjde stejně, jako kdyby za litr benzinu zaplatili 24 korun.

Aktuálně se průměrná cena CNG pohybuje okolo 33,30 Kč/kg. „To odpovídá asi 24 Kč/m3 a jde o cenovou úroveň srovnatelnou s podzimem roku 2021, kdy vlivem geopolitické situace začaly ceny zemního plynu extrémně růst,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám i drobným podnikatelům poskytuje CNG karty. „Ve srovnání s benzínem, který v posledních týdnech citelně podražil, se tak cenová výhoda CNG dále zvýrazňuje. Litr Naturalu 95 stojí v průměru asi 37,50 Kč, takže odpovídající množství stlačeného plynu je o 13,50 Kč levnější,“ dodává Damir Duraković.

Podle informací Českého plynárenského svazu Češi na plynová auta loni i přes dramatický růst ceny zemního plynu nezanevřeli. Jeho celková spotřeba v tuzemské dopravě zůstala na úrovni předchozího roku. Přitom například společnost innogy, největší tuzemský provozovatel CNG plniček, eviduje meziročně nárůst výtoče CNG o 15 %.

Průběžně rostoucí odběry CNG registruje rovněž nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje CNG karty akceptované na plnicích stanicích innogy a E.ON. „Díky příznivější ceně garantované naší CNG kartou u přibližně sta plniček z celkových 230 se na nás stále obracejí i menší firmy a živnostníci, kteří pod tlakem rostoucích nákladů doslova objevují tankovací nebo CNG karty. Kupříkladu v síti innogy nyní umožňujeme odběry CNG za 27,90 Kč/kg, což dělá při přepočtu na ekvivalent litru benzínu asi 19,90 Kč/m3,“ popisuje Damir Duraković a dodává, že letos v prvním čtvrtletí odběry CNG prostřednictvím Axigonu meziročně vzrostly více než o pětinu.

Autor: Alena Burešová

Další články