Czech Founders VC podpořili nové startupy 25 miliony

Zdroj: PxHere
Technologie 12. 02. 2023

Czech Founders VC podpořili nové startupy 25 miliony

Férový přístup a podporu od globálně úspěšných českých founderů získalo už 5 startupů, do kterých Czech Founders VC investovalo 25 milionů korun. Ti už delší dobu upozorňují na nevýhodné podmínky pro začínající startupy ze strany investorů.

Z nedávného průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 140 zakladatelů startupů v Česku a který zveřejnili Czech Founders VC v září loňského roku, vyplynuly tři klíčové problémy startupů:

  1. České startupy odevzádají příliš vysoký podíl ve firmě – 4 z 10 dají více než 20 %, což je významně více než obecně doporučovaných 5–15 %.
  2. Zakladatelky a zakladatelé se upisují k nevýhodným podmínkám investic – násobné likvidační preference nebo investorské právo veta na běžná manažerská rozhodnutí.
  3. Investoři jsou často bez přidané hodnoty kromě peněz – 5 z 10 respondentů nedostalo žádnou přidanou hodnotu od investora nad rámec investice. Pouze 3 z 10 startupů získalo pomoc od investora k získání dalších prostředků.

VC divize Czech Founders chystá několik vlastních technologických novinek, uspořádá sérii vzdělávacích eventů pro zakladatele technologických firem a bude nadále pokračovat ve zlepšování a standardizaci startupového ekosystému pro začínající foundery v Česku a na Slovensku. Mimo jiné představí svou vzorovou dokumentaci pro firmy v rané fázi.

Uspěly startupy orientované na gaming, automatizaci nebo AI

„U nás prioritou není zaměření na konkrétní obchodní ‚vertikálu, ale spíš výběr kvalitního teamu founderů. Revoluce ve stavebnictví, umělá superinteligence i platformy pro streamery a hráče,” říká zakládající partner Václav Pavlečka a vypočítává tak odvětví, které svými investicemi Czech Founders VC podpořilo.

Po šesti měsících byla podle Pavlečky vybrána tato pětice firem s globálními ambicemi: GiGut.ai – gamingový asistent, který posouvá hráče na novou úroveň, DTS – automatizace ve stavebnictví a jeho přechod na datově bohatý standard, StreamBee – přehledný analytický nástroj pro streamery, Filuta AI – inteligentní autonomní systémy s využitím kompozitní AI, a Adventurer – snadné plánování výletů pro milovníky outdooru. Nejvíce slyšet bylo o startupu Filuta AI, který získal na konci ledna rekordní investici v pre-seed kole ve výši téměř 56 milionů korun.

Za půl roku fungování bilancují spolupráci s CF VC foundeři investovaných společností následovně. „Znám osobně několik founderů, kteří investovali do Czech Founders VC, což mi indikovalo dobré vztahy, kvalitní network a korektní jednání,” říká Filip Dvořák, zakladatel startupu Filuta AI. „Na Czech Founders VC se nám líbí rychlé investiční rozhodnutí, podpora skrze zkušené zakladatele a warm-welcome do dalších společností.”

S progresivními přístupem CF VC nastavuje férové podmínky bez zbytečně složité byrokracie. Investice tak může být uzavřena po několika schůzkách a následuje podepsání jednoduché a transparentní smlouvy. Startupy ale prochází před samotnou investicí důkladnou analýzou expertů na danou problematiku, kteří následně poskytují detailní feedback – ten si odnášejí i společnosti, do kterých CF VC neinvestuje. „Pro nás byla klíčová rychlost jednání, jednoduché startupové podmínky a sdílení know-how,” říká Jan Francírek, zakladatel startupu GitGut.

Silný network je dalším aspektem, který často přivádí zakladatele startupů právě k CF VC. „Za Czech Founders VC stojí zkušený tým a armáda LPs, kteří mají first-hand zkušenost s budováním úspěšných startupů a firem,” říká Martin Blokša, zakladatel startupu StreamBee. „Máme problém v sales? V networku CF VC je člověk, který si přesně našimi problémy prošel a ví, jak předejít zbytečným chybám a omylům,“ vysvětluje Blokša motivaci, proč se rozhodl přijmout investici od Czech Founders VC. „Mít možnost se napojit na experta na prakticky jakoukoliv problematiku je pro startup neocenitelné,“ uzavírá.

Czech Founders VC chtějí uzdravit early stage investování

Na začátku podzimu začali Czech Founders VC s prací na zlepšení prostředí pro začínající foundery. Důvodem pro založení byl výzkum iniciativy Czech Founders, neziskové komunitní platformy podporující zakladatele českých startupů. „Když nám před dvěma lety přes 140 českých startup CEOs řeklo, že vnímají v Česku nedostatek kapitálu pro start svých projektů, byl to pro nás impulz s tím něco udělat,”  vzpomíná Vít Horký, zakladatel a partner Czech Founders VC.

„Navíc kromě toho si zakladatelé stěžovali na to, že jim investoři nedostatečně pomáhají v jejich růstu a k získání dalšího kapitálu. Proto jsme Czech Founders VC postavili celkově okolo founders,” doplňuje Horký, jehož myšlenka změnit současný stav early-stage investic se investorům zalíbila a podařilo se tak novému VC vehiklu úspěšně naraisovat 250 milionů korun pro podporu ambiciozních founderů.

„Partneři našeho investičního vehiklu mají startupové zkušenosti, naši investoři jsou prominentní zakladatelé mezinárodních technologických firem, a podpořeným startupům se věnujeme aktivně – představujeme je zákazníkům, partnerům a investorům. Také podporujeme osobní růst founderů díky setkávání s více než 800 zakladatelkami a zakladateli v komunitě Czech Founders,” dodává Horký.

Autor: Jiří Böhm

Další články