Do kterých států se nejčastěji stěhují milionáři v roce 2023?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika Life 15. 10. 2023

Do kterých států se nejčastěji stěhují milionáři v roce 2023?

Útlum v cestování a migraci po zeměkouli zaznamenali během pandemie koronaviru úplně všichni, i ti úplně nejbohatší. Nyní se ale lidská masa dala opět do pohybu – a s ní i velké objemy peněz.

Podle dat zveřejněných na webu Visual Capitalist můžeme předpokládat, že do konce tohoto roku se až 122 000 milionářů a miliardářů přestěhuje do jiné země. Ve zprávě o migraci bohatství, kterou vydala soukromá společnost Henley & Partners, jsou jako tzv. velmi majetní jedinci definovány osoby s čistým jměním ve výši alespoň 1 milion dolarů.

Zmiňovaná studie zaznamenávala, kam se v průběhu posledních 10 letech ti nejbohatší z nás obvykle stěhovali. Její součástí je ale i prognóza pro rok 2023. První desítka zemi, které letos nejčastěji vítají příchozí milionáře, vypadá takto:

 1. Austrálie
 2. Spojené arabské emiráty
 3. Singapur
 4. USA
 5. Švýcarsko
 6. Kanada
 7. Řecko
 8. Francie
 9. Portugalsko
 10. Nový Zéland

Jak vidno, v první desítce se nacházejí pouze dvě asijské země, zbytek je rozprostřen po Evropě, Severní Americe a Oceánii. Navzdory ekonomickým problémům se na vysokých příčkách žebříčku objevuje Řecko. Vysvětlit to lze zlatým vízovým programem, v jehož rámci mohou bohatí jednotlivci snadno získat v zemi pobyt a posléze i pas EU, a to za správnou cenu. V současné době stačí minimální náklady na investice do nemovitostí ve výši 250 000 eur.

Mnohé z těchto vyhledávaných destinací jsou pro bohatší populaci atraktivní díky vyšší míře ekonomické svobody, která většinou znamená mírnější daňové zatížení nebo snadnější přístup k investování. Kupříkladu Singapur je z této perspektivy vnímán jako ekonomicky nejsvobodnější trh světa.

Odkud bohatí nejčastěji odcházejí

Zajímavý je pohled i na opačný konec žebříčku, tj. na pořadí států a státních útvarů, odkud velmi majetní jedinci nejvíce odcházejí. Na prvních dvou příčkách se objevují dvě země s největším počtem obyvatel vůbec, ale také s prudce se vyvíjejícími ekonomikami, tedy Čína a Indie. Nikoho naopak asi nepřekvapí vysoké umístění Ruska. A po brexitu vlastně ani Velké Británie. Další pořadí vypadá takto:

 1. Čína
 2. Indie
 3. Spojené království
 4. Rusko
 5. Brazílie
 6. Zvláštní administrativní oblast Hongkong
 7. Jižní Korea
 8. Mexiko
 9. Jihoafrická republika
 10. Japonsko

Jako vysvětlení takto nelichotivého výsledku se nabízí skutečnost, že v řadě z těchto zemí mohou přísné regulační orgány a zkorumpované vlády bránit správě vlastních peněz. V Rusku se mnoho bohatých lidí v důsledku války na Ukrajině potýká s osobními cly a obchodními omezeními ze strany západních zemí. Čínské zásahy proti Hongkongu z něj učinily méně atraktivní místo pro podnikání. A i když v některých z těchto zemí domácí milionáři a miliardáři stále přibývají, tak ztráta tisíců vysoce postavených osob v důsledku čisté migrace má značný negativní ekonomický dopad.

Autor: Petr Pláteník

Další články