Dolarových milionářů je v Česku zase o trochu víc. Loni ale zchudli

Zdroj: Pixabay
Ekonomika 04. 06. 2023

Dolarových milionářů je v Česku zase o trochu víc. Loni ale zchudli

V České republice meziročně mírně narostl počet dolarových milionářů. Zatímco v roce 2021 jich bylo 32 200, loni přibyla rovná stovka. Jejich celkové bohatství ale pokleslo o 0,6 % a dosahovalo 78,2 miliardy amerických dolarů (přes 1,7 bilionu korun).

Na světě rekordně ubylo dolarových milionářů. Propadem akciových trhů přišli o jmění v hodnotě 3 bilionů dolarů. Severní Amerika si udržela prvenství v žebříčku bohatství, zatímco Afrika, Latinská Amerika a Blízký východ byly jedinými růstovými regiony.

Nově zveřejněná Zpráva o světovém bohatství společnosti Capgemini uvádí, že se v roce 2022 celosvětově snížil počet dolarových milionářů (anglicky HNWI) o 3,3 % na 21,7 milionu osob, a zároveň hodnota jejich majetku klesla o 3,6 % na 83 bilionů amerických dolarů. Jde o nejprudší pokles za posledních deset let (2013–2022), který způsobila geopolitická a makroekonomická nejistota. 

Nejvýraznější pokles bohatství zaznamenala Severní Amerika (7,4 %), následovaná Evropou (3,2 %) a Asií s Tichomořím (2,7 %). Naopak Afrika, Latinská Amerika a Blízký východ prokázaly odolnost, když v roce 2022 zaznamenaly finanční růst díky rostoucí světové produkci ropy a zemního plynu. 

V České republice se počet dolarových milionářů drží přibližně stále na stejné úrovni, meziročně dokonce mírně narostl o 0,2 %. Zatímco v roce 2021 to bylo 32 200 osob, v roce 2022 se počet českých dolarových milionářů zvýšil na 32 300 osob. I tuzemští dolaroví milionáři však zaznamenali pokles svého bohatství, konkrétně o 0,6 %. Jejich jmění v roce 2022 dosahovalo 78,2 miliardy amerických dolarů (oproti 78,7 miliardám dolarů v roce 2021). 

„Tuzemští dolaroví milionáři zchudli ve srovnání s bohatými v zahraničí minimálně. V poklesu vedli především nejmajetnější Češi, naopak ti, jejichž majetek dosahuje maximální hodnoty 5 milionů dolarů, byli za rok 2022 dokonce v zelených číslech. Obecně lze říci, že hlavním důvodem, proč české HNWI dopady krize nezasáhly tolik, je zaprvé fakt, že pokles tržní kapitalizace v tuzemsku dosáhl pouhých 9 % ve srovnání s americkým trhem NASDAQ, kde ve stejném období došlo ke ztrátě 33 %. Zadruhé je podíl nemovitostí v portfoliu aktiv tuzemských milionářů ve srovnání se zahraničím nižší, a tak ani pokles o 9,4 % neměl výraznější efekt,“ říká Martin Maláník Head of Market Segment Capgemini Česká republika. „Svou roli hrálo i omezení investic z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu, růst úvěrových sazeb, posílení koruny vůči euru a samozřejmě i geopolitická krize na Ukrajině,“ dodává.

Investice do ESG zůstávají prioritou

Dolaroví milionáři vyjadřují trvalý zájem o produkty ESG, a to navzdory faktu, že představují ekonomickou nejistotu: pouze 23 % dolarových milionářů v průzkumu Capgemini uvedlo, že dosáhlo z aktiv souvisejících s ESG vyšších výnosů. Přesto celkem 41 % respondentů označilo investování s dopadem na ESG za nejvyšší prioritu.

Až 63 % dolarových milionářů uvádí, že si vyžádali hodnocení ESG pro svá aktiva. Málokterá společnost zabývající se správou majetku však považuje analýzu dat ESG (52 %) a možnost jejich sledování (31 %) za nejvyšší prioritu. 

Z dotazovaných finančních manažerů (Relationship Manager) 40 % uvedlo, že potřebují více dat, aby pochopili, jaký má ESG dopad. Téměř každý druhý pak uvedl, že by potřeboval o ESG více informací, aby mohl efektivně jednat s klienty. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články