Školné podle výše příjmu rodičů a 15 tisíc měsíčně za pokoj. Vysoká škola v Itálii pohledem Češky

Foto zdroj: FocusOn
Life 09. 07. 2024

Školné podle výše příjmu rodičů a 15 tisíc měsíčně za pokoj. Vysoká škola v Itálii pohledem Češky

Z brněnského gymnázia až na milánskou univerzitu. Lenka Válková, odborná asistentka na Státní univerzitě v Miláně, v rozhovoru odhaluje rozdíly mezi českým a italským vysokoškolským systémem a prozrazuje i finanční náročnost studentského života v Miláně. Jak se liší platy akademiků v Česku a Itálii? Proč italští studenti odmítají známky a co stojí za úspěchem v italském akademickém prostředí?

Válková svou cestu do Itálie započala již na klasickém gymnáziu v Brně volbou italštiny jako cizího jazyka. „Dá se říct, že to začalo v mých 12 letech, kdy jsem se jako studentka klasického gymnázia v Brně musela rozhodnout mezi francouzštinou a italštinou,“ vzpomíná Válková.

Erasmus jí ukázal lásku k Itálii

Během prvního erasmu jsem studovala v italské Sieně a během druhého pobytu jsem pracovala v Bologni v advokátní kanceláři.“ Po studiu práv v Brně a zkušenostech z Itálie začala pracovat v pražské advokátní kanceláři specializující se na italskou klientelu. Touha po dalším rozvoji v oblasti mezinárodního práva ji nakonec přivedla k doktorátu na milánské univerzitě.

Jedna z věcí, které Válková na univerzitě dělá, je výuka mezinárodního práva soukromého. Její práce však nezahrnuje pouze výuku. „Dělám i publikační činnost a výzkum, přičemž samotná výuka tvoří pouze třetinu mé pracovní náplně,“ popisuje svou profesní činnost.

Do soukromé praxe se Válkové zatím vracet nechce. „Samozřejmě bych to mohla dělat, protože vyučuji mezinárodní právo soukromé a mám přehled, ale vůbec to nepraktikuji, protože na to nemám kapacitu,“ vysvětluje.

Výzvy akademického života v Itálii

Přechod z praxe do akademie nebyl jednoduchý. Její studijní i pracovní cesta byla velmi dlouhá. „Nejdříve jsem začala doktorát, následně postdoc. Poté jsem samozřejmě musela zvládnout habilitační řízení. Teď jsem na pozici odborné asistentky,“ vysvětluje pracovní posun a dodává, že pokudvše půjde dobře, tak by se mohla stát „professore associato“.

Milán je velmi drahé město a platy jsou tu tabulkové. „Tolik se tu neliší, jestli člověk dělá v Miláně, nebo někde v menším městě. Druhý faktor je, v jaké pozici se docent nachází. Samozřejmě „professore associato“ nebo „professore ordinario“ jsou už velmi vysoké pozice a mají slušné platy,“ vysvětluje, jak fungují platové příčky.

„Kdybych měla srovnat moje začátky jako doktorandky, tak platy nejsou tak vysoké,“ dodává s tím, že jsou ale rozhodně vyšší než na akademické půdě v České republice. „Od známých vím, že pracují i v advokátní kanceláři, protože dělat jenom v akademii není tak výhodné,“ komentuje.

Ani chybějící základy italského práva ji neodradily

Válková přišla do Itálie před osmi lety. Každý začátek je podle ní těžký, upozorňuje především na kulturní rozdíly. „Abyste v Itálii nebyl posuzován jako turista, musíte pochopit, do kolika hodin můžete pít cappuccino,“ směje se. Těžký pro ni byl i přechod z kanceláře na akademickou půdu.

Podle Válkové je právo především národní záležitostí. „Na začátku jsem musela studovat 30stránkové rozsudky italského ústavního soudu, kdy mi chyběly základy italského ústavního práva,dodává ale, že vše se dá dohnat studiem.

Přijímací řízení v Itálii není tak těžké jako v České republice 

Válková poukazuje na několik klíčových rozdílů mezi českým a italským vysokoškolským systémem. V Itálii je přijímací řízení méně náročné, nebo dokonce vůbec neprobíhá. Studenti podle Válkové mohou zkoušky opakovat neomezeně a převládá frontální výuka. „V Itálii, aby si student právnické fakulty mohl najít nějakou práci, hlavně v Miláně, je potřeba, aby dostal nejvyšší možnou finální známku,“ vysvětluje Válková s tím, že studenti mohou odmítat známky, aby dostali tu nejvyšší.

I v Itálii se rozděluje školství na soukromé a státní. Uvádí, že semestr na soukromé škole je velmi drahý. „Co se týče veřejných škol, cena zápisu a studia není tak vysoká. Odvíjí se od toho, jaký mají rodiče příjem,“ vysvětluje odlišnosti.

Život v Miláně pohledem studenta

Přestože je Milán drahým městem k životu, Válková zde našla své místo. Popisuje každodenní výzvy, včetně dopravy: „Já osobně používám skútr, ale samozřejmě záleží na tom, jak se kdo cítí, protože doprava je tu určitě jiná než v České republice, je velmi hektická, hlavně v pracovní špičce.“

Válková také poskytuje detailní pohled na životní náklady v Miláně. „Od studentů vím, že jeden pokoj v Miláně stojí 500–600 eur za měsíc,“ uvádí. K tomu je třeba připočítat náklady na dopravu (asi 30 eur měsíčně) a jídlo (minimálně 50 eur týdně). „Když pak někam chtějí večer jít, tak se to velmi prodraží.“ Celkové měsíční náklady na studenta se tak mohou vyšplhat až k 1000 eurům. Pro mnoho z nich je tak život v Miláně velmi finančně náročný.

Upozorňuje také na vysoké náklady na zdravotní péči: „Člověk musí doufat, že se mu nic nestane se zdravím, protože například v Miláně náklady na zdravotnictví jsou velmi vysoké, anebo člověk musí čekat například 3–6 měsíců, než se dostane na řadu.“

Mezinárodní právo soukromé a mezinárodní páry

Válková přibližuje, co znamená aplikace právních norem mezinárodního práva soukromého v praxi. Uvádí to na jednoduchém příkladu zničení stolu Čechem v italském hotelu. „Musíme pochopit, jaký soud to bude řešit, zda ten v Itálii, nebo v ČR, a jaké právo se bude aplikovat.“

Dodává, že se dokonce zaměřuje na výuku mezinárodního rodinného práva. „Dá se říct, že to je velmi časté, navíc teď, když jsou erasmy. Je mnoho studentů, kteří se zamilují a mají děti, a máme mezinárodní pár i děti. Pak musíme řešit, jaké normy budeme aplikovat, když se třeba rozvedou,“ doplňuje.

Propojení vysokých škol

Italští studenti neberou Válkovou jako rodilou Italku. „Jsou velmi otevření a dávají mi otázky jen na výuku. Nemyslím si, že zahraniční profesoři jsou vnímáni nějak špatně. Minulý rok za mnou přišel student a pozdravil mě ve slovenštině,“ směje se Válková.

Přesný počet českých studentů Válková neví, představuje ale projekt 4EU+ Aliance, který byl založen v roce 2018. „Do tohoto projektu je zapojená třeba Karlova univerzita v Praze, varšavská univerzita a i ta naše milánská. Společně jsme založili magisterský obor „Migration Studies“ a tito studenti by měli studovat každý semestr v jiné zemi,“ představuje projekt s nadějí, že bude učit více Čechů.

Rada pro české studenty

Pro české studenty uvažující o studiu v Itálii má Válková jasné doporučení. „Určitě bych řekla podat přihlášku.“ Zdůrazňuje, že mnoho oborů je nyní dostupných i v angličtině, což usnadňuje přístup pro zahraniční studenty. „Bakalářské studium často neobsahuje přijímací řízení, pokud ho škola vyžaduje, bývá lehčí než v Česku,“ dodává s tím, že student by ale měl u určitých oborů umět italsky. U magisterského studia se zájemci mohou setkat s přijímacím řízením. „Někdy se jen kouká na to, co studovali a jaké měli známky.“

Budoucí kroky jsou jasné

„Rodina měla radost, že jsem se dostala mezi osm studentů, kteří mohli doktorské studium absolvovat v Itálii,“ dodává s tím, že v Itálii hodlá zůstat, už i díky vynaloženému úsilí.

Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast. Dozvíte se:

  • Informace o italském trhu práce pro absolventy práv
  • Srovnání platů v akademické sféře mezi Českem a Itálií
  • Detailnější pohled na systém veřejné dopravy v Miláně
  • Diskusi o výzvách spojených se zdravotní péčí pro cizince v Itálii
  • Pohled na kulturní rozdíly mezi Českem a Itálií v akademickém prostředí
  • Tipy pro adaptaci na italský životní styl a akademickou kulturu
  • Zkušenosti s vyučováním v cizím jazyce a reakce italských studentů

Italský speciál byl natáčený v průběhu června 2024 v italském Miláně a okolí. Děkujeme partnerovi speciálu, firmě Slevomat.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory