Elektřina ze sněhu může být řešením energetické krize

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie 24. 12. 2022

Elektřina ze sněhu může být řešením energetické krize

Vědci z japonského městě Aomori věří, že vedle slunce a větru můžeme čerpat energii i z dalšího obnovitelného zdroje – ze sněhu. Testování začalo tento měsíc a potrvá až do března. Sněhová energie vyráběna s nízkými náklady se má stát řešením pro Evropu, která čelí energetické krizi v důsledků války na Ukrajině. Informoval o tom server Nikkei Asia.

Jedna kilowatthodina za 20 jenů (přibližně 3 a půl koruny) a minimální dopad na životní prostředí. Tak by měla vypadat elektřina, která se bude vyrábět na ostrově Honšú. Způsob její produkce je ale revoluční. Vyrábí se totiž z přehlíženého zdroje, kterého je v Japonsku dostatek – ze sněhu.

Stejná efektivita jako u solární energie

Testování výroby energie proběhne přímo ve městě Aomori ve spolupráci se startupem Forte a Tokijskou univerzitou, na které působí průkopník tohoto systému výroby, docent Koji Enoki.

Test bude zahrnovat nasypání sněhu odklizeného městskými pluhy do bazénu umístěného ve škole. Tam se bude elektřina vyrábět pomocí teplotního rozdílu mezi sněhem a venkovním vzduchem.

Teplonosné trubky budou umístěny ve sněhu, který je zdrojem studeného vzduchu, a venkovní vzduch bude mezitím ohříván sluncem. Tento rozdíl teplot se používá k vytvoření konvenčního proudu v chladicí kapalině uvnitř turbíny. Konvenční proud totiž otáčí turbínou, a tím vyrábí elektřinu. Podle Enokiho může tento proces produkovat elektřinu stejně efektivně jako solární energie.

Účinnost sněhové energie lze zvýšit termálními prameny

Existují také plány na využití tepla z horkých pramenů, které by v souvislosti se sněhovou energií vytvořily ještě větší teplotní rozdíl. „Čím větší jsou teplotní rozdíly, tím vyšší je účinnost výrovy energie,“ vysvětluje Enoki. V severovýchodní oblasti Japonska je totiž mnoho letovisek s horkými prameny, a to dokonce i v oblastech, kde je dostatek sněhu. Jedním z nich je například Sukaju Onsen.

Vznikl tak nápad využít sněhovou energii spolu s horkými prameny v místních hostincích. Ty by si mohly založit propagaci na tom, že jsou poháněny akumulací sněhu, přilákaly by nové zákazníky a pořádaly by například workshopy na téma snižování uhlíku.

Sněhová energie má nejmenší dopad na životní prostředí

Během zkušebního provozu budou vyvinuty i samostatné energetické systémy pro podniky a domácnosti. „Plánujeme oslovit malé klienty, stejně jako se to daří výrobcům solární energie,“ komentoval ředitel startupu Forte, Jun Kasai. Přijetí sněhového generátoru širokou veřejností by podle něj zmírnilo problémy s nedostatkem energie během zimního období.

Také se předpokládá, že energie ze sněhu má menší dopad na životní prostředí než jiné formy obnovitelné energie. Například solární panely je potřeba ekologicky zlikvidovat. S rozbředlým sněhem však lze nakládat jako s běžnou odpadní vodou.

V plánu je nabídnout výrobu energie ze sněhu i chladnějším regionům v Evropě jako nízkonákladový způsob výroby energie z obnovitelných zdrojů s dostupnými výdaji na implementaci,“ řekl Kasai. Podle něj by nový elektrický systém mohl představovat řešení energetické krize.

Autor: Lenka Hrušková

Další články