EU vidí svou budoucnost v zeleném vodíku. Motivují ji rostoucí ceny zemního plynu

Zdroj: Pixabay (ilustrační foto)
Ekologie 13. 12. 2021

EU vidí svou budoucnost v zeleném vodíku. Motivují ji rostoucí ceny zemního plynu

Představitelé Evropské unie koncem listopadu předestřeli strategii počítající s tím, že se postupně budou snižovat náklady na produkci ekologického vodíku z obnovitelných zdrojů. Zároveň kapacity na jeho výrobu v Evropě do roku 2030 překonají dříve stanovené cíle.

Zelený vodík už dnes podle informací webu Reuters řada zemí a společností považuje za prostředek k snížení emisí skleníkových plynů, zejména v těžkém průmyslu. Doposud byla výroba této ekologičtější varianty mnohem nákladnější než v případě produkce z fosilních paliv, a to včetně dominantního „šedého“ vodíku, získávaného s pomocí zemního plynu.

Vysoké ceny této komodity ale v poslední době zvyšují náklady na výrobu obecně. Z čistší technologie produkce vodíku se tak pomalu začíná stávat přijatelná konkurence, jak prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na akci konané v Bruselu.

Rostou také ceny emisí uhlíku v rámci systému obchodování v EU, což ve výsledku zvyšuje náklady na paliva s vysokými emisemi. Vzniká tak tlak na odklon od užívání těchto surovin. V momentě, kdy výroba zeleného vodíku dosáhne dostatečného rozsahu, stane se ekonomicky výhodnější alternativou.

Kilogram zeleného vodíku za necelá 2 eura

Bereme-li v potaz růst cen plynu, který v současnosti pozorujeme, může být zelený vodík nakonec levnější než šedý vodík,“ prohlásila von der Leyenová.

V roce 2020 vyšla produkce šedého vodíku zhruba na 2 eura za kilogram, zatímco u zelené verze to bylo až 6 eur. Podle von der Leyenové by do roku 2030 mohlo být dosaženo stavu, kdy výroba zeleného vodíku bude stát 1,8 eura.

Ambiciózní plán počítá s razantním navýšením výrobní kapacity elektrolyzérů. Šéf klimatické politiky EU Frans Timmermans očekává, že Evropská unie a sousední státy překonají do roku 2030 cíl instalovat až 40 GW zařízení produkujících zelený vodík.

Naprostá většina z 90 milionů tun vodíku vyprodukovaných v roce 2020 byla vyrobena pomocí energie z fosilních paliv. To podle vyjádření Mezinárodní agentury pro energii znamenalo emisi 900 milionům tun CO2.

Autor: Petr Pláteník

Další články