Festival Rock for People pojede na vodíku

Zdroj: Rock for People
Ekologie 14. 06. 2022

Festival Rock for People pojede na vodíku

Českou republiku čeká velká premiéra elektřinu pro kapely hrající na známém hudebním festivalu zajišťuje generátor H2BASE. Ten přeměňuje vodík a kyslík na elektrickou energii, oznámila v tiskové zprávě společnost Air Products. Na provoz generátoru bude použit zelený vodík, který se vyrábí pomocí obnovitelných zdrojů.

Hudební festival Rock for People je navštěvovaný hlavně mladými lidmi, kteří chtějí prosadit změnu a snížit uhlíkovou stopu, aby odvrátili globální změnu klimatu, na které mají nezpochybnitelný podíl emise skleníkových plynů. Pořadatelé se proto rozhodli použít jako primární zdroj energie zelený vodík.

Elektřinu pro festival dodá generátor H2BASE by Devinn, který prostřednictvím palivových článků přeměňuje vodík na elektřinu. Výsledným vedlejším produktem reakce je čistá voda. 

„Vodík zde funguje jako nosič energie, která se získá z obnovitelných zdrojů v době, kdy je jí dostatek. Vodíkový generátor pak může vyrábět elektřinu kdykoliv a kdekoliv je potřeba, bez ohledu na to, zda svítí, fouká, nebo teče dostatek vody“, vysvětlila Zuzana Janatová, manažerka pro rozvoj vodíku ze společnosti Air Products, která zelený vodík pro festival dodává.

Zelený vodík vyráběný společností Air Products elektrolýzou pomocí větrné energie má certifikát CertifHy celoevropského systému GO pro transparentní trh s nízkouhlíkovým a obnovitelným vodíkem. S bezemisním vodíkem se v plánech Green Deal počítá pro dekarbonizaci průmyslu, energetiky a dopravy.

Hudební festival Rock for People se uskuteční od 15. do 18. června 2022 ve Festivalparku v Hradci Králové a vystoupí na něm popové a rockové kapely jako Green Day, Fall Out Boy, Weezer, Royal Blood, Biffy Clyro a další interpreti.

Autor: Jiří Böhm

Další články