FOCUS ON: Internet v Česku oslaví 30 let, zbrzdil ho minulý režim

Foto zdroj: Focuson.cz
Technologie 17. 10. 2021

FOCUS ON: Internet v Česku oslaví 30 let, zbrzdil ho minulý režim

Jak a kdy se v Česku rozjel internet, co tomuto fenoménu předcházelo a proč je pro velkou část populace synonymem internetu Seznam, popisuje jeden z jeho zakladatelů Jan Gruntorád.

V moderním světě 21. století si nedovedeme představit život bez internetu. Sociální sítě, e-maily a vůbec veškeré informace, které se dnešní člověk dozví, k těm se dostává díky svému všudypřítomnému chytrému telefonu. Co tomu ale předcházelo?

„Před internetem byla přirozená snaha propojovat počítače, která vycházelo z toho, že počítačů bylo málo a bylo potřeba sdílet a přenášet data. Často vše ztroskotalo na tom, že prostředky pro propojení počítačů byly vždy určeny počítačům jednoho výrobce. To znamená, že třeba IBM si vytvořila vlastní systém na propojení svých počítačů,“ vysvětluje Gruntorád. A navazuje: „I internet přišel s geniální myšlenkou, že protokol typu CPAP je nezávislý na výrobci, takže si tam každý mohl implementovat příslušné drivery a bylo to možné propojit.“

Internet v Česku zbrzdil režim

Není velkým překvapením, že jako drtivou většinu rozvoje trhu i příchod internetu do naší země zbrzdil totalitní režim. Jeho oficiální začátky se datují k prvnímu lednu roku 1983, v tuzemsku jsme se jeho prvních podob dočkali až po sametové revoluci, předtím používání internetu lidem z ČVUT nepovolily příslušné orgány.

„Spouštěcím mechanismem bylo zejména prostředí vysokých škol a jejich pracovníci, kteří měli potřebu komunikovat se zahraničím. Tehdy byla ještě železná opona a já pracoval na ČVUT. Kolem roku 1987 jsme poslali oficiální žádost na zapojení do sítě EAR, postavené na počítačích IBM. Oni nám po půl roce velmi slušně odpověděli, že by nás rádi připojili, ale regulační opatření amerického ministerstva obchodu neumožní připojit zařízení zpoza želené opony,“ dodává Gruntorád.

Od Neviditelného psa po Seznam

Kam až sahají možnosti internetu v dnešní době, si málokdo z nás vůbec dovede představit. Kromě toho, na co jsme v praxi zvyklí, se skrývají v hlubinách „dark“ a „deep“ webů nesmyslná množství dat, která běžný uživatel nevidí. V začátcích byl ale internet nenasycen a všechny přístupné informace a stránky byly pouze v angličtině. Kdo tedy položil stavební kámen českého „kontentu“?

„Jeden z prvních lidí, co český internet začali používat k oslovování široké veřejnosti, byl pan Ondřej Neff, který začal vydávat Neviditelného psa. Na domácím internetu byl velký hlad po českém obsahu, veškerý obsah byl v angličtině, kterou ne každý ovládá. A tady už začíná příběh Seznamu, který úspěšně vzdoruje hegemonii Googlu třeba právě svým důrazem na český obsah a služby,“ zakončuje otec českého internetu, který měl na toto téma přednášku na letošním WebExpu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory