Hackeři okradli blockchainovou platformu Ronin o více než 13 miliard

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Technologie 13. 04. 2022

Hackeři okradli blockchainovou platformu Ronin o více než 13 miliard

Světem zarezonovaly informace o jedné z největších krádeží kryptoměn vůbec. Hackeři při ní odcizili více než 13 miliard korun (615 milionů dolarů) ze systémů blockchainového projektu Ronin, který využívá populární hra Axie Infinity, fungující na nezaměnitelných tokenech (NFT). Podle agentury Reuters je identita hackerů stále neznámá.

Útok na platformu Ronin proběhl 23. března a hackeři při něm ukradli více než 173 tisíc jednotek měny ether a 25,5 milionu jednotek měny USD coin. Jejich hodnota se v době útoku pohybovala kolem dvanácti miliard korun (540 milionů dolarů), nyní však vystoupila k třinácti miliardám. Podle společnosti Elliptic, zabývající se analýzou blockchainu, jde o druhou největší zaznamenanou krádež kryptoměn vůbec. Přišlo se na ni však až o týden později – v úterý 29. března.

Hráči Axie Infinity se bojí o své finanční prostředky

Platforma Ronin napájí populární online videohru Axie Infinity, vyvinutou vietnamským studiem Sky Mavis. Hra je založená na nezaměnitelných tokenech (NFT) a jde o jejich největší sbírku (podle objemu prodeje za celou dobu fungování hry). Axie Infinity vizuálně vychází z her, jako jsou Tamagoči nebo Pokémon, a hráči v ní vlastní tzv. Axies – unikátní digitální mazlíčky, kteří jsou prakticky tokeny na bázi NFT. Ti se dají ve virtuálním světě sbírat, vychovávat, množit a vylepšovat. Hráči s nimi posléze mohou i obchodovat.

Další fungování hry je však nyní velkou neznámou, jelikož uživatelé platformy Ronin zde nejsou schopni vybírat nebo vkládat finanční prostředky. „Jednáme s vládními agenturami, abychom zajistili, že zločinci budou postaveni před soud,“ uvedla společnost Ronin s tím, že s vývojáři videohry Axie Infinity řeší, jak zaručit, aby nedošlo ke ztrátě prostředků uživatelů.

Hackeři jsou již dlouho hrozbou kryptoplatforem

Platforma Ronin na svých stránkách uvedla, že neznámí hackeři k útoku použili ukradené soukromé klíče – hesla potřebná pro přístup ke kryptofondům. Většina prostředků, které byly odcizeny, by však stále měla být v hackerově digitální peněžence. Platforma proto spolupracuje s Chainalysis, analytickou společností pro kryptografická data, která by měla ukradené finanční prostředky vysledovat.

Nejedná se však o první kryptoloupež, která byla v posledních letech zaznamenána. V roce 2018 byly z tokijské platformy Coincheck ukradeny digitální tokeny v hodnotě přibližně 12 miliard korun (530 milionů dolarů). Loni v srpnu zase bylo hackerskou skupinou White Hat odcizeno více než 13 miliard korun (600 milionů dolarů) ze sítě Poly Network, umožňující obchodování s virtuálními měnami. Téměř celá částka ale byla nakonec hackery vrácena. Zdali můžeme očekávat stejný scénář i v tomto případě, je stále otázkou.

Autor: Lenka Hrušková

Další články