iPhone už se neprodává tak, jak byl Apple zvyklý

Zdroj: Pixabay
Byznys 29. 09. 2022

iPhone už se neprodává tak, jak byl Apple zvyklý

Nižší poptávka po novém modelu iPhone 14 evidentně nenaplní očekávání Applu. Původní plán přitom byl v druhé polovině letošního roku zvýšit počet vyrobených telefonů až o šest milionů kusů, informuje agentura Bloomberg.

Apple se pomalu vzdává letošních ambicí na zvýšení výroby nových iPhonů. Kalifornský výrobce se sídlem v Cupertinu svým dodavatelům řekl, aby ustoupili od původního plánu vyrobit o 6 milionů kusů více modelu iPhone 14 v druhé polovině letošního roku. Plány zatím nejsou veřejné, a proto si lidé uvádějící tyto informace nepřáli být jmenováni.

Společnost bude v tomto období usilovat o výrobu 90 milionů telefonů, přibližně stejně jako v roce předchozím. Poptávka po dražších modelech iPhone 14 je podle některých expertů větší než po levnějších verzích. Analytici Morgan Stanley a Oddo uvedli, že stagnace poptávky neznamená žádné snížení jejich prognóz objemu. Analytik agentury Bloomberg Intelligence ale řekl, že ho zpráva nepřekvapila a nadále se domnívá, že slabá poptávka z Evropy a Číny by mohla poškodit celkové prodeje iPhonů ve fiskálním roce 2023. 

Důležité je si uvědomit, že Čína jako největší světový trh s chytrými telefony, se nachází v ekonomickém útlumu, který ovlivnil nejen domácí výrobce ale také prodeje iPhonu. Celosvětovou poptávku po elektronice utlumuje i rostoucí inflace, obavy z recese a narušení ekonomiky v důsledku války na Ukrajině. Dle údajů společnosti IDC, která sleduje trh, se trh s chytrými telefony letos sníží o 6,5 % na 1,27 miliardy kusů. 

Autor: Julie Sladká

Další články