Kalendář Pirelli slaví 50. vydání. Fotit ho bude Prince Gyasi

Zdroj: Repro foto/Pirelli
Life 12. 09. 2023

Kalendář Pirelli slaví 50. vydání. Fotit ho bude Prince Gyasi

Fotograf samouk, který začal svou kariéru fotografováním na chytrý telefon a který je nyní vyhledávaným vizuálním umělcem, se ujal jedné z nejprestižnějších publikací v oblasti fotografie a módy, focení každoročního ikonického kalendáře Pirelli. Jubilejní vydání představuje eklektickou sestavu hvězd vybraných pro jejich osobní vliv a spojení s jeho autorem, Princem Gyasim.

Prince Gyasi, umělec narozen v Ghaně, který se proslavil živými a působivými snímky pořízenými převážně v jeho rodném městě Accra, se stal autorem jubilejního 50. vydání kalendáře Pirelli pro rok 2024. Od jeho prvního uvedení v roce 1964 se Pirelli kalendář stal symbolem vysoce uměleckých fotografií spojených s estetikou a krásou.

„Společnost Pirelli vždy věnovala pozornost jazyku fotografie a jeho vývoji. V záběrech mladého umělce Prince Gyasiho vidíme nový jazyk, který přináší pozitivní energii a silná poselství a který promlouvá i k novým generacím. Jeho práce odhaluje originální estetiku; je to cesta do barev ve světě jedinečných vlastností,“ komentuje spolupráci Zdeněk Vacl, marketingový ředitel Pirelli pro Českou republiku.

Pozoruhodná sestava královských hodnostářů a modelek

Jeho Veličenstvo Otumfuo Osei Tutu II, král západoafrické historické Říše Ašanti a světově známá modelka Naomi Campbell. To jsou asi nejvíce ikonické tváře, které se objeví v kultovním kalendáři pro nadcházející rok.

Společně s nimi to budou i známí autoři. Margot Lee Shetterlyová, autorka knihy Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Who Helped Win the Space Race, spisovatelka Amanda Gormanová, která na inauguraci prezidenta USA Joea Bidena v roce 2021 přednesla svou báseň The Hill We Climb či britský spisovatel, režisér, zpěvák a hudební producent Jeymes Samuel.

Z filmových pláten známé legendy jako britský herec a DJ Idris Elba, hvězda několika filmů včetně Thora; herečka Angela Bassettová, držitelka Zlatého glóbu za ztvárnění Tiny Turner ve filmu What’s Love Got to Do with It a film Black Panther: Wakanda Forever a nigerijská zpěvačka, skladatelka a herečka Tiwa Savageová, známá jako královna afrobeatu.

Prince Gyasi je ve svých 28 letech jedním z nejmladších fotografů, kteří nafotili kultovní kalendář. Své modely si vybral kvůli vlivu, který mají na jeho život a myšlení, přičemž Gyasi jednoduše poznamenal: „někteří z nich jsou přátelé a cítil jsem se, jako bych pracoval s rodinou, protože nás na place spojovalo pouto.“

Většina tváří kalendáře se sešla na třídenním londýnském focení, které doprovázely živé sety DJs Juls, JAE5, Tiffany Calver a Mercedes Benson. Kromě vlasů od Poleona se všem dostalo odborné péče stylistky celebrit Olaoluwy Ebiti a londýnské vizážistky Maty Marielle a jejich týmů.

Silné spojení s rodnou zemí

Gyasi, který se proslavil pořizováním pozoruhodných fotografických děl ze života ve svém rodném městě Accra v Ghaně, navázal fotografováním ve své rodné zemi. Podle Gyasiho to byla příležitost reprezentovat Ghanu a dát lidem možnost poznat její kulturu a ocenit její přírodní zdroje, jako je kakao a zlato. Právě zde focení poctilo Jeho Veličenstvo Otumfuo Osei Tutu II. spolu se svou královskou delegací. Focení v Ghaně se také zúčastnila současná umělkyně narozená v Ghaně Amoako Boafo, americká zpěvačka Teyana Taylor, která působí rovněž jako herečka, tanečnice, modelka a choreografka a spolupracovala s Kanyem Westem, a bývalý profesionální fotbalista Marcel Desailly, který se narodil v Ghaně a vyrůstal ve Francii a během své slavné kariéry, v níž mimo jiné vyhrál s Francií mistrovství světa v roce 1998, hrál i za AC Milán a Chelsea FC.

„Když vidíte celé umělecké dílo v reálu, pocítíte vzrušení, protože je snadné poslat jim 3D rendery toho, co se chystáte udělat, ale když to vidíte v reálu, vidíte to vzrušení. Takže řeknu, že společnou emocí je zde láska,“ popsal pocity svých múz z celého procesu Gyasi.

Kalendář 2024 je 60. ročníkem publikace, která byla poprvé vydána v roce 1964. Gyasi se za objektiv postavil po Emmě Summertonové, jejíž výhradně ženský kalendář pro rok 2023 nesl název Love Letters to the Muse (Milostné dopisy múze), a po kalendáři Bryana Adamse s hudební tematikou z roku 2022. Mezi další fotografické velikány, kteří kalendář nafotili, patří Richard Avedon, Helmut Newton a Annie Leibovitzová.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články