Kde se dají bezpečně uložit cennosti a majetek? – díl 1

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 04. 02. 2022

Kde se dají bezpečně uložit cennosti a majetek? – díl 1

Máte doma cenné věci – značkové hodinky, klenoty, sbírku známek, důležité dokumenty, obrazy a další drobný majetek? Přemýšlíte, jak jej co nejlépe uchránit před zloději nebo požárem? V prvních dvou dílech vás seznámíme s bankovními bezpečnostními schránkami.

Bankovní bezpečnostní schránky jsou dostupné především ve velkých městech a na větších pobočkách bank. V těchto schránkách je zakázáno ukládat zbraně a střelivo, výbušné, snadno zápalné, hořlavé nebo jinak nebezpečné předměty, dále předměty podléhající zkáze, předměty vyžadující pro úschovu specifické klimatické podmínky nebo stálost magnetického pole, předměty, jejichž přechovávání je v rozporu s obecně závaznými předpisy nebo obecným zájmem, investiční cenné papíry ve smyslu zákona o podnikání na kapitálovém trhu a věci s vyšší hmotností než 15 kg. Banky tyto bezpečnostní schránky nabízejí v různých rozměrech a na různá časová období.

Klientův uložený majetek je v těchto bezpečnostních schránkách pojištěný proti poškození, zničení nebo ztrátě.

Ceny uváděné níže platí pro fyzické osoby.

V České republice bankovní bezpečnostní schránky aktuálně nabízí devět bank (seřazeny abecedně): Česká spořitelna, Československá obchodní banka, Expobank, J&T Banka, Komerční banka, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank a UniCredit Bank.

Komerční banka

Počet poboček nabízejících bezpečnostní schránky: 130

Počet nabízených bezpečnostních schránek: 44 000

Největší počet bankovních bezpečnostních schránek provozuje Komerční banka, plných 44 tisíc ve 130 pobočkách po celé České republice.

Tato banka nabízí schránky jak pro vlastní klienty, tak i pro neklienty, přičemž ceny pro neklienty jsou dvojnásobné oproti klientům.   

Hodnota uschovávaných předmětů musí být nižší než 10 milionů korun.

Banka nabízí 4 typy schránek – od nejmenší (menší než 15 000 cm3) za 1 500 Kč bez DPH ročně (klienti) a 3 000 Kč bez DPH pro neklienty až po největší (větší než 50 000 cm3) za 4 500 Kč bez DPH, respektive 9 000 Kč bez DPH.

Česká spořitelna

Počet poboček nabízejících bezpečnostní schránky: 100

Počet nabízených bezpečnostních schránek: 40 000

Česká spořitelna provozuje také 4 druhy bezpečnostních schránek. Nejmenší schránka (do 5 000 cm3) stojí na rok do 1 452 Kč včetně DPH. Za největší schránku (nad 15 000 cm3) zaplatí zájemce až 24 200 Kč s DPH.

Tato banka nabízí schránky jak pro vlastní klienty, tak i pro neklienty, přičemž ceny jsou stejné.

Na všech pobočkách jsou k dispozici volné schránky, ve větších městech je počet volných schránek nižší nebo minimální,“ řekl našemu portálu FocusOn Lukáš Kropík, manažer externí komunikace banky. „Zájem o bezpečnostní schránky v posledních letech považujeme za stabilní. Doba, na kterou si klienti schránky pronajímají, se velmi různí. Ve většině případů máme klienty, kteří si schránku pronajímají v řádu několika let, ale i desítek let, v menší míře ji využívají pro krátkodobější pronájem.“

Československá obchodní banka

Počet poboček nabízejících bezpečnostní schránky: 79

Počet nabízených bezpečnostních schránek: 18 248

ČSOB nabízí 5 druhů bezpečnostních schránek – od nejmenší (do 7 000 cm3) za 1 200 Kč bez DPH ročně až po největší (nad 100 000 cm3) za 7 200Kč bez DPH.

Na některých našich pobočkách je o schránky takový zájem, že je na ně čekací listina, sdělil našemu portálu Patrik Madle, tiskový mluvčí skupiny ČSOB. „Co se týká trendu, je stabilní. Zájem klientů neklesá ani neroste.“

UniCredit Bank

Počet poboček nabízejících bezpečnostní schránky: 19

Počet nabízených bezpečnostních schránek: 6 500

UniCredit Bank nabízí pojištění obsahu schránky až na částku 500 tisíc Kč, které je už v ceně poplatku. Banka nabízí zájemcům 5 druhů bezpečnostních schránek. Nejmenší z nich (do 10 000 cm3) stojí zájemce 3 000 Kč bez DPH ročně a největší (nad 35 000 cm3) je za 12 500 Kč bez DPH.

Schránky lze pronajmout jak dlouhodobě po neomezenou dobu, tak jednorázově, například během dovolené klienta. Nečastější pronájmy jsou však ty dlouhodobé,“ říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. „Zájem o bezpečnostní schránky je relativně stabilní a jejich počet nenavyšujeme.“

Příště: Bankovní bezpečnostní schránky – díl 2

Autor: Miroslav Oupic

Další články