;

Kdo se o vás postará, až budete staří? Může to být klidně český robot Robin

31. 01. 2020

Kdo se o vás postará, až budete staří? Může to být klidně český robot Robin

Sociální služby nejsou vyhledávaným ani dobře placeným povoláním. Přesto ale navýsost potřebným. Se stále se zvyšující střední délkou věku bude pomocných rukou více a více potřeba. A kde člověk nemůže, tam nastoupí robot!

Už jsme vás na tomto webu informovali, že různé exoskeletony a robotizované pomůcky, jako třeba postel, nacházejí uplatnění v domovech důchodců i jiných zdravotnických zařízeních v Japonsku či USA. Jejich účelem je ulevit od zátěže zádům a jiným orgánům pracovníku, v jejichž popisu práce bývá manipulace se seniory nebo nemocnými.

Stejně důležitá je ale i pouhá interakce s lidmi, kteří nezřídka bývají osamělí. „Se stárnutím populace zkrátka nebude dostatek personálu, který by se o takovéto pacienty staral,“ tvrdí v rozhovoru nedáno uveřejněném na serveru orobotice.cz Laurence Devillers, specialistka na interakci lidí a robotů.

Dále v něm hovoří o využívání robotů pro „emocionální stimulaci a možnost vytvořit si společenský vztah“. Velkou výhodou robotů je právě fakt, že neztrácí trpělivost a vyjma potřeby dobít baterky jim také snadno nedochází energie při vypořádávání se se složitými situacemi.

Tento cíl sledují právě čeští vývojáři robota Robina. S využitím technologie a know-how z USA a Hongkongu i pomoci odborníků z ČVUT vytvořili ve firmě High Tech Park automatizovaného pomocníka, který zapne rádio, dokáže zatelefonovat blízkým nebo umí sestavit seznam na nákup. Ale když bude potřeba, tak klidně i zatančí.

Foto: SandiaLabs, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

„Jsme přesvědčeni, že oblast péče o seniory potřebuje radikální modernizaci. A právě roboti dokážou zastat řadu rutinních úkolů. Chce to ale změnu celého systému, i vzhledem ke stárnutí populace. A kdo dřív začne, bude i lépe připraven,“ prohlásil v rozhovoru pro Seznam Zprávy Petr Panýrek, předseda představenstva High Tech Park.

Robin
měří na výšku 110 centimetrů a do jeho vybavení patří vedle
kamery 21 čidel a 6 mikrofonů. Pohybuje se na robotické platformě,
která sice nezvládne vyjít schody ani překonat vysoký koberec,
ale zase se samostatně dobíjí stejně jako třeba robotický
vysavač.

Zatím se robotický společník nachází ve stadiu testování, které se nyní přeneslo už do reálného provozu. Robinové nastoupili na svou první „šichtu“ v pečovatelských domech i některých konkrétních domácnostech s jasným cílem – zpříjemňovat a usnadňovat život těm, kteří si to nejen zaslouží, ale hlavně to potřebují.

Autor: Petr Pláteník

Další články