Vladimír Pikora: Koruna za poslední rok výrazně posílila. Je to problém?

Vladimír Pikora. Zdroj: Investiční skupina CFG
Lidé 31. 03. 2023

Vladimír Pikora: Koruna za poslední rok výrazně posílila. Je to problém?

Většina lidí obvykle nesleduje kurz koruny k euru. Nicméně v posledních měsících došlo k tak velkému posílení, že si asi i laik všiml, že zatímco ještě v říjnu byl kurz koruny nad hladinou 24,50 korun za euro, počátkem března byl už o korunu silnější a za euro se platilo i méně než 23,50. Řada lidí se proto logicky začíná ptát: Čím to je, zda to je dobře, a hlavně jak to bude dál?

Za posílením koruny stojí především nálada spekulantů na globálních trzích. Ti začali být koncem roku optimističtí. Zatímco před rokem se všichni báli, že to střední Evropa nedá bez ruského plynu, nyní vidí, že to jde.

Svou roli sehrává i to, že je koruna výrazně více úročená než euro. Mnoho firem si proto půjčí v eurech a ty následně konvertuje na koruny. To vytváří poptávku po koruně, a koruna proto sílí.

Navíc Česká národní banka neustále trhům připomíná, že kdyby měla koruna náhodou oslabit, tak zasáhne, bude intervenovat a koruna posílí. V boji s inflací totiž potřebuje silnou korunu. Čím je koruna silnější, tím je zboží ze zahraničí levnější.

Nicméně lhali bychom si, kdybychom tvrdili, že za posílením koruny stojí naše vláda a její kroky. Stojí za ním středoevropské faktory. Ještě více než česká koruna totiž posiluje maďarský forint. Investoři vnímají pozitivně celý region – nikoli jen Českou republiku.

Na otázku, zda je dobře, že máme silnou korunu, nabízím jen jednu férovou odpověď: „To záleží, jak pro koho.“ Kdybych byl exportér, tak budu brečet a tvrdit, že takto to dál nejde. Kdybych byl importér, tak bych posílení vítal, protože by moje výrobky byly levnější a já je lépe prodával. Jako občan silnou korunu vítám. Díky ní jsem v zahraničí bohatší a já si lépe užiju dovolenou. Vše má zkrátka svá pro a proti.

A rozhodně není pravda, že když koruna posílí o pět procent, tak to ekonomiku skolí. Naopak, myslím, že to ekonomika potřebovala. Období, kdy koruna víceméně stagnovala, dalo vzniknout montovnám. Se silnou korunou se dostáváme pod bič. Musíme se zlepšit, musíme inovovat. Jen tak obstojíme v mezinárodní konkurenci. A to že skončí montovny, které neunesou posílení o pět procent, je dobře. Potřebujeme moderní strukturu ekonomiky, která bude založená na vyšší přidané hodnotě, než mají montovny.

Paralela s rokem 2008 – tehdy přišla krize, přijde zas?

Ano, koruna nedávno prorazila hladinu 23,50 korun za euro a byla tak nejsilnější od roku 2008. Tehdy bylo posílení koruny téma číslo jedna. Snad všichni politici i průmyslníci ho řešili. Mluvilo se o tom, jak moc se bude muset propouštět, protože česká ekonomika tak silnou měnu neunese. O pár měsíců později bylo vše jinak.

Je to jak déjà vu. Stejně jako tehdy i tentokrát přišly po rekordním posílení koruny problémy amerických bank. Před 15 lety se nejprve zdálo, že to je jen škobrtnutí kolem Lehman Brothers. Všichni nás přesvědčovali, že se nemáme čeho bát. A víme, jak to dopadlo.

Nyní je to podobné. V největším rozletu koruny padla Silicon Valley Bank a následně Credit Suisse. Před 15 lety přinesla korekci koruny kombinace snahy České národní banky bránit posílení koruny a vnějších faktorů. Tentokrát to jsou jen vnější faktory. Pád bank vyděsil spekulanty a koruna oslabila ke hladině 24 korun za euro. Po pár dnech se však koruna otřepala a začala znovu sílit. Zatímco v roce 2008 jsem se naivně domníval, že pád bank globální ekonomika rozdýchá, dnes si tak jistý nejsem. Pro korunu to bude ale zásadní.

Máme tu dva scénáře

V prvním scénáři koruna oslabí nad 25 korun za euro. Ve druhém koruna ještě trochu posílí, aby později trochu oslabila, a z většího nadhledu se kurz dramaticky nezmění.

První scénář vychází z předpokladu, kdyby se ukázalo, že je nutné zachraňovat více bank a že má globální finanční systém problémy. S tím poklesne ochota riskovat a koruna oslabí. Oslabení to ale nebude zásadní. Česká národní banka totiž potřebuje pro boj s inflací silnou korunu. Předpokládám, že pokud by koruna oslabila ke hladině 26 korun za euro, tak zasáhne a bude intervenovat ve prospěch koruny.

Druhý scénář naopak vychází z předpokladu, že se ukáže, že banky jsou zdravé a že předchozí pády bank byly jen ojedinělé, ochota riskovat zde proto zůstane. Koruna proto zůstane silná. Otázkou je, jak dlouho. Inflace totiž bude dále ohrožovat svět a centrální banky zvýší své úrokové sazby. Koruna už nebude tak atraktivní a vrátí se k mírně slabší úrovni.

Autor je hlavním ekonomem investiční skupiny CFG

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články