Letošní Vánoce budou jiné. Na co se připravit a jak nám pomůžou digitální technologie

Články 24. 11. 2020

Letošní Vánoce budou jiné. Na co se připravit a jak nám pomůžou digitální technologie

Přesně za měsíc to vypukne naostro. Svátky klidu a míru budou letos ale ještě možná o něco klidnější – a digitálnější.

Se signály, které vysílá naše vláda, to nevypadá, že bychom si užili advent na vánočních trzích nebo koncertech. Aspoň z opentlených stromků na náměstích a další městské výzdoby na nás při procházkách dýchne duch Vánoc.

V napjatém očekávání zůstávají i vyznavači zimních sportů nebo cestovatelé, kteří utíkají před místním chmurným počasím do teplých krajů. Vyjet do zahraničí zakázáno není, nerizikových destinací ale moc není, nemluvě o zpřísněných hygienických opatřeních, která takový pobyt můžou řádně znepříjemnit.

Silnou digitální stopu budou mít letos nákupy vánočních dárků, k zármutku všech vyznavačů šmejdění po obchodech a krámcích při hledání té správné inspirace. Už teď e-shopy a doručovatelské firmy hlásí, že posílí své personální stavy, aby očekávaný nápor zvládly.

S tím, jak je čím dál pravděpodobnější, že některé rodiny rozprostřené různě po světe se u jednoho stolu nesejdou, nebude letos doručovat dárky ani tak ježíšek, jako spíš kurýři. Vhodnou alternativou pak může být digitální dárek. Různé kupóny, zaslání desky nebo filmu ke streamování udělá hlavně mladším ročníkům radost.

Do digitálního prostoru se přesunou i některé typicky vánoční události, jako jsou vánoční koncerty nebo půlnoční mše. A i kontakt se širší rodinou se tentokrát bude nejspíš odehrávat na platformách typu Skype nebo Zoom. Na společnou večeři to nebude, ale koledy si zazpívat můžete.

Právě osamělost, která se vznáší jako přízrak nad svátky odbývajícími se v době nejkratšího dne, bude na řadu lidí v izolaci doléhat o to tíživěji. Proto je důležité využít všech bezpečných prostředků k tomu, abychom zůstali propojení se svými blízkými, jak jen to jde.

Autor: Petr Pláteník

Další články