Líbáte svého pejska? Pozor na možná rizika v podobě choroboplodných zárodků

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 07. 10. 2023

Líbáte svého pejska? Pozor na možná rizika v podobě choroboplodných zárodků

Pes je dnes už pro mnohé z nás právoplatným členem rodiny. Vztah k domácím mazlíčkům se v průběhu desetiletí totiž rapidně změnil. Podle průzkumů má v současnosti psa až 58 % Čechů.

Nepusinkuj toho psa a umyj si ruce.“ Věta, kterou jste možná už mnohokrát slyšeli od své maminky. I když jsme zvyklí tohle varování nebrat moc vážně, své opodstatnění opravdu má. Infekční nemoci jsou neviditelným strašákem. Odborně se přenosné nemoci ze psa na člověka nazývají zoonózy. Nákaza se obvykle šíří prostřednictvím kontaktu s infikovaným psem nebo jeho tělními tekutinami.

Ve světe je známo až 150 takových onemocnění. Nizozemská studie zjistila, že polovina majitelů si nechá od mazlíčkům olizovat obličej a 18 % dovoluje psům spát v jejich posteli (sdílení lůžka zvyšuje dobu expozice patogenům). Stejná studie zjistila, že 45 % majitelů koček dovolilo své kočce skákat na kuchyňský dřez a pohybovat se po kuchyni. Takové chování přináší možné riziko přenosu.

Larvální toxokaróza

Na začátek můžeme zmínit škrkavku psí (Toxocara canis), která se přenáší kontaktem s výkaly infikovaného psa nebo kočky. Nemoc má na svědomí malý parazitický červ. Jeho vajíčka jsou vylučována ve výkalech nakažených zvířat a dozrávají v půdě. Larvy se zachytí ve střevech a napadají hostitele. Následně migrují do jater a do plic. Larvy sice nejsou schopné vyvinout se v dospělce, ale i tak cestují po těle. Jediným opatřením je časté mytí rukou.

Lysavirus

Virus způsobuje vzteklinu a je velmi nebezpečný. Po kousnutí infikovaným zvířetem je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Vzteklina je smrtelné virové onemocnění, které může infikovat psy i jiné savce, stejně tak ptáky a lidi. Nemoc je známá již od starověku. Způsobuje ji RNA virus z rodu Lysavirus z čeledi Rhabdoviridae. Od roku 2002 v České republice naštěstí nebyly zaznamenány žádné případy nákazy. Onemocnění má tři stadia a velmi často se projevuje zvýšeným slintáním u psů. Mohou být také důvěřivější a pozornější. Léčba vztekliny je u psů zakázána. Pouze velmi malou naději na vyléčení mají i lidé. Jako prevence bylo zavedeno očkování již v roce 1953 a tato povinnost platí dodnes. 

Brucelóza

Dalším nebezpečným onemocněním je brucelóza, což je bakteriální infekce, která se přenáší prostřednictvím tělních tekutin, jako je moč. Nemoc napadá orgány bohaté na cukry, mezi ně patří mléčné žlázy, děloha a varlata. Organismus se vyskytuje v těchto zvířecích orgánech a způsobuje infertilitu, sterilitu, mastitidu a potraty. V některých případech je pouze přenášen dál. Ačkoli byla brucelóza vymýcena ve většině rozvinutých zemí světa, nejvíce jsou ohroženi lidé, kteří pracují na jatkách, farmáři, pracovníci v mlékárenství a velmi často také veterináři.

Organismy migrují do dalších lymforetikulárních orgánů – do sleziny a jater. To je doprovázeno nakupením granulační tkáně a tvorbou mikro-abscesů. Mezi příznaky onemocnění patří  horečka, zimnice, pocení, únava, myalgie, svalová slabost a nechutenství. Jako léčba se nasazují antibiotika.

Toxoplazmóza – nemoc koček

Je to parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Průběh u zdravého člověka bývá skoro bezpříznakový. Na pozoru by se ale měly mít těhotné ženy. Nákaza může ohrozit plod nebo způsobit vrozené vady. Parazit postihuje lidi, savce a ptáky. Člověk se nejčastěji nakazí pozřením oocyst z kontaminované půdy či kočičích exkrementů. Pozor také na neumytou zeleninu ze zahrádky.

Kvalitní hygiena je základem prevence

Studie naznačují, že riziko nákazy od domácích zvířat je nízké. Skutečný počet infekcí je však pravděpodobně podhodnocen, protože mnoho zoonóz nepodléhá „ohlašovací povinnosti“ anebo může mít více obecných příznaků.

Zvíře často nevypadá nemocně a nemusí mít žádné viditelné příznaky. To usnadňuje nákazu, protože netušíte, že je nositelem choroboplodných zárodků.

Dodržením správných hygienických návyků předejdeme nákaze. Někteří lidé, například těhotné ženy a osoby s oslabeným imunitním systémem, jsou však vystaveni většímu riziku, že se od zvířat nakazí. Je tedy důležité znát rizika a přijmout nezbytná opatření, abyste infekcím předešli.

Autor: Eva Kaisrová

Další články