Lukáš Kovanda: Dopad vládního balíčku na rodinu nebude 100 tisíc, ale 15 tisíc korun

Zdroj: Trinity Bank
Lidé 16. 05. 2023

Lukáš Kovanda: Dopad vládního balíčku na rodinu nebude 100 tisíc, ale 15 tisíc korun

Odbory tvrdí, že dopad balíčku na běžnou rodinu bude přes 100 tisíc korun ročně, ve skutečnosti to bude spíše 15 tisíc korun. Kam by se jinak ty peníze poděly, ptá se Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

V Česku je podle dat Českého statistického úřadu 4,49 milionu domácností. Celkem 32,5 procenta z nich má alespoň jedno dítě. Tedy takových je 1,46 milionu.

Pokud je roční dopad konsolidačního balíčku na takovou domácnost – rodinu – přes 100 tisíc korun, jak tvrdí odbory, měl by stát jen z tohoto titulu vyššího daňového a odvodového zatížení rodin snížit schodek o 150 miliard korun ročně. 

Stát ale počítá s tím, že prostřednictvím vyššího daňového a odvodového zatížení sníží schodek celkově jen o zhruba 30 miliard.

Odbory tedy dopad balíčku na běžnou českou rodinu minimálně pětinásobně zveličují.

Pokud nechtějí být kritizovány za zveličování, měly by být schopny vysvětlit, proč je snížení schodku plánované pro příští rok na základě balíčku pouze necelých sto miliard korun. Vždyť pokud by byla běžná rodina zatížena dopadem přes 100 tisíc korun ročně, musel by být celkový přínos balíčku přes 200 miliard korun, což by v podstatě z roku na rok zahladilo celý strukturální schodek českých veřejných financí.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články