Máme se obávat nedostatku čipů? Válka poškodí dodávky neonu a palladia

Zdroj: Pixabay
Byznys Technologie 13. 03. 2022

Máme se obávat nedostatku čipů? Válka poškodí dodávky neonu a palladia

Technologický průmysl začal podle serveru TechXplore brát rozsáhlý nedostatek surovin v důsledku válečného stavu na Ukrajině vážně až poté, co se objevily zprávy o vážné krizi, které budou čelit výrobci čipů. Rusko a Ukrajina jsou totiž stěžejními dodavateli neonu a palladia, využívaných k výrobě polovodičů, a tím pádem i čipů. Firmy jako Apple a Samsung však stále vykazují obrovské zisky.

Nejedná se o první případ, kdy byl technologický průmysl zasažen nedostatkem surovin k výrobu čipů. Spíš by se dalo říct, že jde už od začátku pandemie o „vleklý problém“, který válka bolestivě zhoršila. Celosvětová poptávka po elektronických produktech se totiž zvýšila a dodavatelské řetězce byly z důvodu covidu-19 výrazně narušeny.

Bude to mít dopad

Pokud by došlo k dalšímu významnému narušení dodavatelského řetězce, podle analytiků bychom měli být připraveni na opožděné dodávky produktů a vzrůst jejich cen. „Ukrajina je hlavním dodavatelem surovinových plynů pro polovodiče, včetně neonu, argonu, kryptonu a xenonu,“ uvedl zástupce tchajwanské výzkumné firmy TrendForce. A pokračuje: „Ačkoli podíl neonového plynu, používaného v polovodičových procesech, není tak vysoký jako v jiných průmyslových odvětvích, stále jde o nezbytný zdroj. Pokud dojde k přerušení dodávek materiálů, bude to mít dopad na celý průmysl.“

Bez ohledu na dopad ukrajinské krize je však v nejbližší době návrat k normálu nepravděpodobný. Ještě před vypuknutím války totiž americká banka JP Morgan počítala s tím, že nedostatek polovodičů bude pravděpodobně pokračovat až do konce roku 2022, a společnost Deloitte dokonce očekává, že zlepšení uvidíme až v roce 2024.

Ne všechny firmy se domnívají, že je válka ohrozí

Rusko a Ukrajina však nejsou jediné státy, ze kterých se suroviny na výrobu čipů dováží. Americký výrobce čipů Intel již vydal prohlášení, že neočekává narušení výroby způsobené válkou, a společnost Micron, zaměřující se na počítačové paměti, uvedla, že vzácné plyny a další nerosty k výrobě dováží z celé Evropské unie, USA a Asie. „Používáme jen malé množství neonového plynu. A méně než dvacet procent z tohoto malého množství pochází od dodavatele z Ukrajiny a Ruska,“ řekla Monique Mols z nizozemské firmy ASML a dodala, že pokračují v hledání alternativních zdrojů.

Podle obchodního sdružení SIA (Semiconductor Industry Association) existuje rozmanitý soubor dodavatelů surovin na výrobu čipů. „Nedomníváme se, že existuje bezprostřední riziko přerušení dodávek související s válečným stavem na Ukrajině,“ stojí v prohlášení sdružení. Krize, která je mnohými analytiky předpovídána, by tak nemusela být zničující, stejně jako nebyla zničující pandemie. Příkladem toho jsou i společnosti jako Apple a Samsung, které stále vykazují obrovské zisky.

Autor: Lenka Hrušková

Další články