Marcela Lonková: Daníte správně kryptoměny? Kontrola může být až tři roky zpětně

Zdroj: This One
Lidé 28. 09. 2023

Marcela Lonková: Daníte správně kryptoměny? Kontrola může být až tři roky zpětně

Je důležité si uvědomit, že nakládání s kryptoaktivy je třeba správně danit, což se týká i drobných obchodů fyzických osob. Bohužel v této oblasti panuje informační chaos a ne každý účetní ví, jak postupovat. Logickým vyústěním je pak rostoucí zájem Finanční správy, která aktivně podniká kroky k prověřování příslušných transakcí a případné nedostatky může penalizovat až tři roky zpětně, upozorňuje Marcela Lonková, spolumajitelka společnosti This One.

Kryptoměny získávají na oblibě a zájmu. Nejde už o „zábavu“ pár nadšenců, ale o regulérní formu investice, ať už krátkodobé, či dlouhodobé. A postupně se více a více používají i jako platidlo za služby a zboží. Existují e-shopy, které přijímají platbu bitcoinem a zároveň přibývá firem, které tímto způsobem umožňují hradit faktury.

Kryptoaktiva nejsou v české legislativě doposud ukotvena, a proto ani v zákoně o daních z příjmu nenaleznete speciální úpravu jejich zdanění. To může svádět k tomu krypto vůbec nedanit. Ale pozor! Jedná se o příjem jako jakýkoli jiný, který podléhá zdanění.

Na druhou stranu je třeba hned na začátku jasně říct, že ti, kdo kryptoměnu pouze těží a následně drží, žádné daně neplatí. Zdanění podléhá až směna krypta za cokoliv jiného, respektive realizovaný zisk z této transakce.

„Kryptoměny jsou z pohledu českého soukromého práva, tedy z hlediska daní z příjmů, věcí v právním slova smyslu, a to věcí nehmotnou, movitou a zastupitelnou.“ – cituji z dokumentu Generálního finančního ředitelství. Je třeba dodat, že hledisko daně z přidané hodnoty je odlišné, protože tato daň je harmonizovaná na úrovni Evropské unie.

V dokumentu, který je k dispozici na stránkách úřadu, dále autorka Lenka Opluštilová upozorňuje, že i když jsou výklady a hlediska obou daní různá, nejsou v rozporu, neboť každý jejich smysl je odlišný. Je tedy třeba brát v potaz obě. 

Chcete platit bitcoinem? Brzdou je chaos v pravidlech, nutností pak pečlivá evidence

Hlavní problém vidím dnes v tom, že na trhu jsou firmy, které chtějí přijímat bitcoin jako platbu, i když to není jejich hlavní činnost a jejich stávající účetní jsou zděšení, protože tomu nerozumí. Jednoduše chybí informovanost, jak v případě kryptoměn účtovat a danit. 

Naprosto klíčové je, aby všichni, kdo s kryptoměnami jakkoli zachází, vedli pečlivou evidenci všech transakcí. Týká se to fyzických i právnických osob. V případě velkého množství drobných nákupů je velmi komplikované dát zpětně dohromady všechny podklady, protože některé burzy a směnárny nedovolí vygenerovat výpisy za několik let zpětně. A ve chvíli, kdy budete chtít kryptoměny s případným ziskem prodat a nejste přitom schopni prokázat výdaje spojené s jejich získáním, musíte zdanit celý příjem, což může znamenat, že ztráty převýší plánovaný zisk. 

Slováci o krok napřed. Plánují razantní modernizaci

Změnu danění zisků z prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn již na Slovensku schválila tamní vláda i poslanci. Dosud platná pravidla jsou v porovnání v Českem výrazně přísnější, ale to by se mělo od příštího roku změnit. Novela čeká už jen na podpis prezidentky a její platnost je plánována už na 1. ledna 2024.

Úprava činí z našeho souseda jeden z nejpřívětivějších režimů ohledně kryptoměn v celé EU a velmi tak přibližuje kryptoměny k běžnému užívání širokou veřejností. Hlavní změnou je zavedení takzvaného časového testu, podle kterého se po roce držení krypta sníží sazba daně na 7 procent. To u nás není, i když by to bylo velmi žádoucí.

Další změnou je, že použití kryptoměn k placení například za kávu a drobné služby bude osvobozeno od zdanění směnných zisků až do výše 2 400 eur ročně. To podpoří zájem veřejnosti o každodenní používání kryptoměn a jejich další rozšíření. Přesně to, co bychom potřebovali i u nás v České republice. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články