;

Na herbicidy s robotem! Ničí plevel s pomocí laseru

Zdroj: Carbon Robotics
Články 19. 04. 2021

Na herbicidy s robotem! Ničí plevel s pomocí laseru

Společnost Carbon Robotics před nedávnem představila třetí generaci robotů schopných ekologicky šetrně likvidovat plevel. Zájem o ně byl tak velký, že firma už přijímá objednávky rovnou na příští rok.

Stroj označovaný Autonomous Weeder („Autonomní plečka“) využívá nástroje robotiky, umělé inteligence a laserovou technologii k tomu, aby identifikoval, zaměřil a následně zlikvidoval obtížný plevel.

Jak informuje web Robotics and Automation News, na rozdíl od většiny konkurenčních produktů je robot vybaven opravdu výkonným laserem, který ničí škodlivé rostliny s pomocí termální energie. Tak je zaručeno, že nedochází k poškozování živin v půdě.

Carbon Robotics farmářům navíc garantují, že díky jejich automatizovanému nástroji budou mít větší a bohatší úrodu. Bez stříkání herbicidy a dalšího poškozování půdy se posilují její regenerativní schopnosti.

Tím se otevírá cesta pro větší rozšíření organického farmářství, protože doposud jednu z největších překážek představovala ekonomická nevýhodnost. Levné a rychlé chemické látky musela totiž v případě snahy o ekologicky vstřícné zemědělství nahrazovat nákladná lidská práce.

Nasytit celý svět

Umělá inteligence a technologie hlubokého učení se ukazují jako efektivní v řadě průmyslových odvětví, a proto jsme jen rádi, že je můžeme zužitkovat i v zemědělství,“ prohlašuje sebevědomě Paul Mikesell, generální ředitel a zakladatel Carbon Robotics.

Důvody jsou podle něj zcela jednoznačné: „Farmáři i ostatní účastníci zapojení do globálního potravinového řetězce jsou svolní k inovacím jak nikdy dříve, aby dokázali nasytit celý svět. Naším cílem v Carbon Robotics je vytvářet nástroje, které jim pomohou vypořádávat se s problémy, včetně zvládání a likvidace plevele.“

Jeden robot dokáže odplevelit až 16 akrů půdy za den. Carbon Robotics zatím dávají své výrobky jen k přímému prodeji, s tím, že kapacity strojů jsou vhodné pro pole od 200 do desítek tisíc akrů. V plánu ale do budoucna je i možnost pronajímají jen na určitou konkrétní dobu.

Modely Autonomous Weederu pro rok 2021 jsou už beznadějně rozebrané, u nové edice, na sezónu 2022, přijímají v Carbon Robotics už nyní předběžné objednávky.

Autor: Petr Pláteník

Další články