Na pole míří vodíkový traktor

Zdroj: Aspen PR
Ekologie 01. 05. 2023

Na pole míří vodíkový traktor

Vodíkový pohon vstupuje i do zemědělství. Německá společnost Fendt, která působí i v Česku, představila v minulých dnech svůj první vodíkový traktor. Zároveň analyzuje také další využití vodíkové infrastruktury pro zemědělské využití.

Zemědělství a lesnictví jsou dnes jedním z klíčových odvětví, která by měla co nejvíce přispět k naší zelené budoucnosti. Dekarbonizace techniky zapojené do údržby lesních porostů nebo do rostlinné a živočišné výroby je proto velmi důležitá. Vedle vývoje a testování bateriových elektromobilů přichází na řadu také další alternativní způsoby pohonu. Společnost Fendt věří vodíku, a proto představila veřejnosti svůj první vodíkový traktor.

„Vodík může mít v zemědělství a lesnictví do budoucna velké využití. Tato odvětví totiž mohou kromě spotřeby také dodávat velké množství energie, kterou lze využít i při výrobě vodíku. Fendt se podílí nejen na vývoji samotného traktoru, který je poháněn elektřinou z palivových článků, ale je také partnerem projektu H2Agrar, jehož cílem je výzkum vodíkové infrastruktury pro zemědělské využití,“ prozrazuje Viktor Zálešák, produktový specialista společnosti Agromex, která je výhradním distributorem zemědělské techniky Fendt pro ČR.

Zdroj: Aspen PR
Zdroj: Aspen PR

Fendt aktuálně posílá první dva prototypy vodíkových traktorů do ostrého provozu. Budou využívány v reálných podmínkách na dvou zemědělských testovacích farmách v regionu Haren v Dolním Sasku. Výsledky poslouží k dalšímu zdokonalování, dokud nebudou stroje zcela vyhovovat a nenahradí plně traktory poháněné naftou.

V rámci projektu bude zjišťována také spotřeba vodíku a zkoumány technické požadavky na vhodnou vodíkovou infrastrukturu pro zemědělství. Tyto výsledky budou tvořit základ pro další výzkum snižování emisí CO2 ze zemědělských vozidel.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články