Na setkání OSN o umělé inteligenci se předvedou humanoidní roboti

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie Technologie 15. 02. 2023

Na setkání OSN o umělé inteligenci se předvedou humanoidní roboti

Hlavní atrakcí prvního summitu OSN o přínosech umělé inteligence pořádaného od začátku pandemie se stane osm robotů. Zprávu přinesl web TechXplore.

Jak informuje Mezinárodní telekomunikační unie OSN (International Telecommunication Union, ITU), Globální summit AI for Good se do Ženevy vrátí 6. a 7. července. Poprvé se konal už v roce 2017, jeho další ročník přichází po tříleté přestávce vynucené covidem.

Letošním hlavním tématem se stanou způsoby, jak umělá inteligence a další nové technologie mohou pomoct dosáhnout cílů udržitelného rozvoje OSN. „Je v našem společném zájmu, abychom umělou inteligenci rozvíjeli rychleji, než ona bude proměňovat nás,“ tvrdí nová šéfka ITU Doreen Bogdan-Martinová.

A dále doplňuje: „Tento summit, jakožto hlavní platforma OSN pro AI, přivede k jednacímu stolu přední hlasy zastupující nejrůznější zájmy v oboru. Chceme tímto způsobem upozornit na to, že AI se může stát mocným katalyzátorem pokroku i v naších snahách o dosažení cílů udržitelného rozvoje.“

Členské státy OSN v roce 2015 přijaly 17 cílů udržitelného rozvoje. Patří mezi ně kupříkladu dosažení potravinové bezpečnosti, odstranění chudoby a zajištění přístupu k čisté a cenově dostupné energii do roku 2030.

Na červencové akci se pod jednou střechou poprvé sejde osm humanoidních sociálních robotů a více než 20 specializovaných robotů. Humanoidní roboti Beonmi, Nadine, Sophia, Geminoid, 4NE-1, Ai-Da Robot, Grace a Desdemona představí své schopnosti v situacích, jako je hašení požárů, poskytování zdravotní péče nebo asistence v udržitelném zemědělství.

Autor: Petr Pláteník

Další články