Firma v Číně má nového ředitele: Robota!

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys Technologie 15. 12. 2022

Firma v Číně má nového ředitele: Robota!

Roboti ve fabrikách, v účetnictví nebo jako prodavači či sekretářky. O tom, že má umělá inteligence potenciál nahradit tato a mnohá další zaměstnání, se ví už dlouho. Usnadnění a zrychlení manuální práce je pouze jedním z mnoha benefitů, které AI slibuje. Čínská firma NetDragon si však zaměstnance na nižších pozicích nechala a umělou inteligencí nahradila někoho jiného: svého generálního ředitele. Informoval o tom server Euronews.

Čínská herní společnost NetDragon Websoft, která si vybudovala reputaci pomocí her Eudemons Online nebo Heroes Evolved, silně sází na digitalizaci a moderní technologie. Právě proto přišla s nápadem, že do čela své dceřiné společnosti Fujian NetDragon Websoft postaví virtuálního humanoidního robota poháněného umělou inteligencí. Pracoviště se totiž bude nacházet v metaverzu, což podle společnosti představuje skok v provozní efektivitě na zcela novou úroveň.

Co robot na pozici ředitele společnostem přinese?

Virtuální humanoidní robot se jmenuje Tang Yu a v čele společnosti by měl zefektivnit pracovní procesy, zvýšit kvalitu pracovních úkolů a zrychlit jejich provádění. Bude také fungovat jako úschovna dat, ke které budete mít přístup v reálném čase, například při pracovních poradách, a zároveň podpoří racionální rozhodování v každodenních operacích, čímž mimo jiné umožní efektivnější systém řízení rizik.

Kromě toho se očekává, že bude Tang Yu hrát klíčovou roli při zajišťování spravedlivého a efektivního pracoviště pro všechny zaměstnance,“ uvedla společnost NetDragon Websoft. „Z našeho hlediska už tu s námi bude metaverzum napořád a umělá inteligence jako CEO je jednou z věcí, jak se z ní dá vytěžit sto procent,“ říká výkonný ředitel společnosti NetDragon Websoft Simon Leung. „Opravdu se to děje, a děje se to právě teď,“ dodává.

Když nám Tang Yu pomůže s vedením společnosti, síly, jejichž práci nahradí, budeme moci přesunout do jiných segmentů a to naší společnosti zajistí růst,“ nechal se slyšet Leung. Informace o tom, zda bude Tang Yu dělat na lidech nezávislá rozhodnutí, nebo bude pod dohledem člověka, společnost zatím neposkytla.

Šéf v Hongkongu, vy v Česku, ale díky metaverzu „fyzicky“ v jedné místnosti

Metaverzum, 3D virtuální svět, často přezdívaný jako další verze internetu, ve které bude Tang Yu fungovat, představuje revoluci ve vnímání práce vůbec. Zaměstnanci budou moci pracovat odkudkoliv na světě a díky rozšířené realitě a pohybovým senzorům i využijí digitální avatary, kteří se budou chovat stejně jako oni. V metaverzu bude mít dokonce každý svůj vlastní pracovní prostor, který půjde přizpůsobit vlastním požadavkům a preferencím. Potenciálně se tak eliminuje potřeba fyzických kancelářských prostor a kolegové na různých místech budou moci spolupracovat, jako by byli ve stejné místnosti.

Podle mezinárodní poradenské firmy Gartner bude do roku 2026 až čtvrtina populace trávit alespoň hodinu denně v metaverzu.

Autor: Lenka Hrušková

Další články