Němci a Kanaďané chtějí plyn nahradit vodíkem

Zdroj: Pixabay
Ekologie 26. 09. 2022

Němci a Kanaďané chtějí plyn nahradit vodíkem

Kanada a Německo podepsaly společné prohlášení o výrobě a vývozu vodíku do Německa, kde má v ekonomice nahradit zemní plyn jako palivo. Obě země se dohodly, že export vodíku vyrobeného v Kanadě zahájí v roce 2025, píše se v tiskové zprávě společnosti Toyota.

Dohodu podepsali kanadský premiér Justin Trudeau a německý kancléř Olaf Scholz. „Vodíková aliance mezi Kanadou a Německem je důležitým krokem v době, kdy urychlujeme budování mezinárodního trhu s ekologickým vodíkem a vytváříme možnosti pro novou transatlantickou spolupráci,“ řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck při podpisu ve Stephenville na Newfoundlandu. První dodávky budou zahájeny v roce 2025.

Právě nedaleko Stephenville se plánuje výstavba větrné elektrárny, která bude pohánět výrobu vodíku pomocí elektrolýzy vody neboli „zeleného“ vodíku. Takzvaný „modrý“ vodík se produkuje z fosilních paliv.

Kanada a Německo usnadní investice do projektů výroby vodíku, harmonizují politiky a podpoří rozvoj bezpečných dodavatelských sítí.

Vodík nahrazuje zemní plyn

Trudeau a Scholz zdůraznili, že využívání zemního plynu v hospodářství bude ve střednědobém až dlouhodobém horizontu nahrazeno právě vodíkem. Scholz také poukázal na současnou závislost na dodávkách plynu z Ruska.

V prosinci roku 2020 přijala federální vláda v Ottawě strategii, která počítá s využitím vodíku jako paliva, přičemž Kanada bude v této oblasti usilovat o pozici lídra. Podle vládních údajů se v Kanadě v současnosti produkují přibližně tři miliony tun „modrého“ vodíku ročně a země se tak řadí mezi deset největších výrobců tohoto paliva. 

Vodík je brán za energetickou alternativu pro budoucnost, zvláště s ohledem na energetickou krizi způsobenou ruskou invazí na Ukrajinu. A to mimo jiné i v dopravě. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články