Nesmí vznikat pocit, že se více staráme o Ukrajince než o Čechy

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys 12. 04. 2022

Nesmí vznikat pocit, že se více staráme o Ukrajince než o Čechy

Válka vše mění. Statisíce Ukrajinců ovlivní trh práce, mzdy možná neporostou tak rychle, jak jsme zvyklí, budou delší fronty v obchodech nebo u lékařů. Pro obchodníky je to naopak příležitost, protože i Ukrajinci musí někde nakupovat, zajišťovat si bydlení. Věřím ale, že už příští rok bude lépe, říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra.

G7, která sdružuje nejvyspělejší země světa, odmítla platit Rusku v rublech komodity, jako je ropa nebo plyn. Souhlasíte s tímto postojem? 

Myslím, že to je správné rozhodnutí, protože aby Rusko jednostranně vyhlašovalo, že bude měnit podmínky, ke kterým jsou potřeba dvě strany, je nefér. Zároveň i prakticky obchodovat tak důležitou komoditu, jako je plyn, v rublech by nebylo efektivní. Rubl je velice volatilní, proměnlivá měna. Měli bychom na trhu dvě rizika najednou. První je samotná komodita a poté je zde měnové riziko, a to by znamenalo, že trh by se stal více nepředvídatelným. Navíc velké riziko by se muselo pojišťovat, a to jsou další náklady. Negativně by se to promítlo do peněženek odběratelů. Myslím si, že odmítnutí je správné.

Jaké může být další řešení této situace? Může si to vůbec Rusko dovolit?

Teoreticky ano, samozřejmě by tím přišlo o poslední zásadní zdroj příjmů. Prodeje komodit jsou nyní pro Rusko stěžejní. Nicméně bohužel tam jsou asymetrické dopady. Rusko by přišlo o peníze, ale my se ztrátou plynu bychom měli obrovské problémy v celé naší ekonomice. Krajně by to mohlo dopadnout až blackoutem, což může zapříčinit rozkol celé naší společnosti. Bylo by to velice nepříjemné, ale na druhou stranu já mám pocit, že Vladimir Putin chce testovat, jak moc nám na plynu záleží, co všechno jsme schopni skousnout pro to, abychom ho dostali. Podle mě je to zatím jen hra a testuje se pozice na obou stranách.

Může příliv válečných uprchlíků pomoci české nezaměstnanosti?

Viděli jsme, že firmy dlouhou dobu plakaly kvůli nedostatku lidí. Když chtěly nutně nějaké místo obsadit, tak musely přeplácet zaměstnance z jiných firem. Tudíž rostly mzdové náklady a ve chvíli, kdy na trh práce přijde velká spousta uprchlíků, tak to může situaci částečně řešit. To je ale pohled zaměstnavatelů. Pak máme pohled zaměstnanců. Zvláště ti méně kvalifikovaní se samozřejmě musí obávat toho, že mzdy nebudou růst tak rychle, že tlak na růst mezd se tímto zastaví. Najednou bude lidí dostatek, možná i kvůli tomu poroste nezaměstnanost, a to je odvrácená stránka.  

Dokáže malá země jako Česká republika vstřebat tolik lidí během několika měsíců? Jaké to může mít následky?

Bude to obrovská zkouška. Řekl bych, že jsme v ní zatím obstáli, ale jsme na začátku. Ve chvíli, kdy k nám přijde odhadem půl milionu uprchlíků, tak už jde o zásadní část celé naší populace a instituce na to nejsou připraveny. Lidé se tedy musí smířit s tím, že budou delší fronty v obchodech, ve školách bude možná více studentů, u lékařů si budeme muset počkat. Bude chvíli trvat, než se instituce přenastaví na nové množství lidí a bude to přinášet nepříjemnosti. Pro obchodníky to může být příležitost, protože přichází velká spousta nových zákazníků. I Ukrajinci tady budou muset něco nakupovat, spotřebovávat. Také pro obchodníky s nemovitostmi je to příležitost, nakonec Ukrajinci nebudou chtít bydlet jen v tělocvičnách. Budou se shánět po standardním ubytování, jakmile budou mít příjem. Může to rozpohybovat trh s nájemním bydlením. V poslední době výrazně narůstaly ceny nemovitostí, ale ceny nájmů byly v tom růstu o dost skromnější, teď se možná ten rozdíl začne přibližovat k sobě. 

Roste většina nákladů na život, vidíte někde potenciální světlo na konci tunelu? 

Zatím jsme ve fázi, že se většina odhadů zhoršuje, ale já jsem životní optimista. Proto musím říct, že když se podíváme v globálu na naše dějiny, tak je to jeden velký úspěch. Vidíme, že po krizích následuje výrazné oživení. V průměru životní úroveň obyvatelstva narůstá a předpokládám, že i po prvotním poklesu, který se zřejmě dostaví, to můžeme otočit a nastartovat raketový růst. Právě zaměstnávání Ukrajinců nám může výrazně pomoci. Je zřejmé, že letos bude rok inflace, o tom nemusíme vést diskuse, ale ještě povedeme diskusi o tom, jestli to bude rok hospodářského růstu nebo stagnace. A nejhorší scénář by byla stagflace, tedy kombinace vysoké inflace a stagnující ekonomiky. To známe ze sedmdesátých let, tehdy ropné šoky, dnes komoditní šoky, paralely jsou jasné.

Názory některých ekonomů jsou, že inflace může dosáhnout až hodnoty 20 procent, jak se na to díváte vy?

Míříme na pohyblivý terč, proto se v tuto chvíli zdá, že nejlepší odhad udělá ten, kdo bude mířit dopředu na terč a on tam doputuje. To ale není korektní postup, jak analyzovat současnou situaci. Kdybychom se dívali na vzorce výpočtu inflace, tak se pohybujeme kolem zhruba 15 procent. Samozřejmě ta situace se může ještě zhoršovat, 20procentní inflace může nastat, ale já doufám, že se tak nestane. Zatím to tak nevypadá. 

Co byste doporučil lidem, jak nejvíce snížit dopady inflace na jejich životy?

Já jsem celé druhé pololetí loňského roku lidem říkal: Nakupujte protiinflační dluhopisy. Je to bezpečná investice a lidé se tak ochrání před inflací. Myslím, že každý, kdo poslechl, si teď mne ruce. Opravdu se ukazuje, že je to skvělý nástroj, jak ochránit úspory. Bohužel se další emise protiinflačních dluhopisů nevypisují. Nyní, aby byl člověk schopen porazit inflaci, tak musí investovat rizikovějším způsobem, ale to má i nevýhody. Avšak když bychom se podívali dlouhodobě, jak funguje akciový trh, tak ten inflaci porážet umí. Vidíme také, že americká burza se vždy v sebevětší krizi dostala opět na nová historická maxima. 

Otázkou je, jak se k tomu postaví samotná vláda, co byste doporučoval vy?

Myslím si, že musíme pomáhat Ukrajincům, protože jsou ve velice složité situace, ale nesmíme rozhodně zapomínat ani na Čechy. Neměl by vznikat pocit, že se více staráme o Ukrajince než o Čechy. Proto bychom měli reagovat na současnou situaci a přijímat opatření, aby se pomáhalo i Čechům. Státní rozpočet je v hlubokém minusu, tak pomoc bude muset být adresná. 

Dlouhodobě mají Češi dost peněz na investování. Nedochází k nějakému útlumu vzhledem k tomu, co se děje?

Možná, když sledujeme média, tak máme pocit, že všechno je špatně, ale opak je pravdou. Vidíme, že v rámci pandemie úspory českých domácností dosáhly rekordu. Samozřejmě se najdou lidé, kteří peníze nemají. Těm musíme pomoci. Z celkového pohledu ale lidé mají peněz pořád dost. Tragédie v dnešní době spočívá v tom, že rekordní úspory rekordně rychle ztrácí svou kupní sílu, to je deprimující. My jsme si utáhli opasek a nyní zjišťujeme, jestli nebudeme muset povolit. Proto se musíme starat o úspory. Měli bychom mít zhruba 3 až 6 měsíců útrat k dispozici okamžitě a potom peníze nad tyto úspory bychom měli investovat.

Máte konkrétní tipy do čeho investovat?

Záleží na věku, investičním horizontu, za jak dlouho bude člověk potřebovat mít peníze k dispozici, jaké riziko je ochoten akceptovat. Když k nám lidé přijdou, tak musí vyplnit rozsáhlý investiční dotazník. Kdybych měl dávat obecné rady, tak bych řekl: Nesnažit se jít do jedné jediné investice, která se nám zrovna zdá být jako nejlepší. Situace na trhu se velice rychle mění a to, co bylo nejlepší dnes, již zítra nemusí být pravdou. Spíše stavět diverzifikované portfolio. Určitě by tam měla být konzervativnější, stabilnější složka, například ve formě dluhopisů, nemovitosti. Můžeme tam dát trochu zlata, akcie a v zásadě se zabezpečit na jakoukoliv situaci. 

Do čeho naopak neinvestovat?

To je složitá otázka, protože mnoho investic, které se nám zdály být velice kontroverzní, jako třeba kryptoměny, NFT, se ukazuje, že mohou být obrovským zklamáním, ale i obrovsky ziskové. Určitě bych se vyhnul podivným korporátním dluhopisům, které mají zvláštním emitenty. Jinak je dobré vždycky vážit výnos, riziko a nedávat velkou část portfolia, ale jen malou část portfolia. Kdybych ale měl říct jednu konkrétní investici, která mně přijde v tuto chvíli zajímavá, tak vidíme, že americký akciový trh Nasdaq nebo S&P 500 je poměrně vyklesaný, klesal už před válkou, po válce klesal ještě níž, takže produkty, které opakují celý index, mohou teď být velmi zajímavé. 

Co byste poradil člověku, který má volný jeden milion korun, co s tím milionem dělat?

Vylučujeme fondy kvalifikovaných investorů, které jsou od milionu výš. Podílové fondy s velkými poplatky jsou kontroverzní, to ať si každý najde fond, který se mu líbí. Ale určitě by měl rozložit částku na 4 hromádky, aby se zkrátka nemusel bát, že ať se stane cokoliv, přijde o všechno.

Kdy vidíte, že se ekonomická situace v Česku zlepší?

Myslím, že ta doba přijde rychleji, než předpokládáme. Už příští rok může být velice úspěšný. Doufám, že zvládneme integraci Ukrajinců. Doufám, že firmy zvládnou energetickou krizi, problémy v dodávkách a další. A potom co jsme v pandemii měli redukční dietu a teď máme válečnou dietu, tak se snad vše rozběhne a budeme moci opět žít v ekonomickém blahobytu. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory