Pět nejlevnějších míst pro život

Zdroj: Pixabay
Byznys 09. 08. 2021

Pět nejlevnějších míst pro život

Důchodový index International Living’s Annual Global Retirement Index 2021 pro letošní rok opět stanovil 25 nejlepších důchodových rájů na světě, kde nejen senioři, ale i mladí rentiéři mohou pohodlně a hlavně levně si užívat svůj odpočinek. Portál International Living z nich vybral pět nejlevnějších v kategorii „Životní náklady“.

Jak probíhá sběr dat pro tento index? Každý z korespondentů vyplní rozsáhlý dotazník o životních nákladech, přizpůsobený potřebám a přáním expat důchodce. Hodnotí se následující kategorie: každodenní výdaje za potraviny, cena nájemného bydlení, cena za služby spojené s bydlením (elektřina, plyn, sběr odpadků apod.), cena lístků do kina, cena jídla v restauracích, členství ve fitness centru, náklady na let zpět do USA a všechny skryté a často nevnímané náklady na život.

Nejdůležitější vlastností skvělé destinace pro odchod do důchodu je také snadná dostupnost.

Jistě už čekáte na těch pět nejlevnějších destinací. Tak tady jsou:

Zdroj: Pixabay

4.–5. Ekvádor 

Ekvádor je jednou z nejméně nákladných zemí pro život na světě. A ani se nebudete muset vzdát vymožeností rozvinutého světa, když budete pobývat ve velkých městech, jako jsou Quito, Guayaquil nebo Cuenca. Nová auta jsou běžná, včetně několika značek vyrobených v ekvádorských továrnách. Téměř každý vlastní mobilní telefon (nebo dva) a připojení k internetu je snadné.

Není těžké zde žít za méně než 20 000 dolarů (429 tisíc českých korun) ročně a nemusíte k tomu vést skromný životní styl.

Nízké životní náklady navíc umožňují důchodcům více cestovat, věnovat se novým koníčkům a obecně si užít lepší kvalitu života. Ekvádor nabízí aktivity pro každého a za ceny v Severní Americe a Evropě neslýchané.

Přestože je Ekvádor rozvojovou zemí, najdete zde prvotřídní lékařskou péči, zejména ve velkých městech.

Zdroj: Pixabay

4.–5. Kambodža

Když přijedete do Kambodže, je zde vidět pokrok přímo před očima. V Phnompenhu, hlavním městě této malé a řídce osídlené země, vyrostly nové výškové budovy financované Čínou a je zde také první nemocnice s akreditací JCI. Kdysi byla Kambodža jednou z nejchudších zemí světa, což nyní už neplatí.

Ačkoli země postupuje vpřed, životní náklady jsou ve srovnání se západním standardem stále mimořádně nízké.
Ceny pronájmu bytů se západním vybavením v srdci kosmopolitního Phnompenhu začínají na méně než 300 dolarech (6 400 korun) za měsíc. Měsíčně utratíte přibližně 600 dolarů (12 900 korun) a budete žít v pohodlné oblasti střední třídy se vším potřebným vybavením a možná i několika doplňky.

Phnompenh je největší město v zemi a nabízí pestrou kombinaci historických kulturních památek, francouzských koloniálních budov a velkých bulvárů, tradičních trhů, pagod a paláců.

Přestože životní náklady v Kambodži mohou být jedny z nejnižších na světě, kvalita a životní úroveň zůstávají extrémně vysoké, což vede k tomu, že si každý rok mnoho důchodců vybere tuto zemi za svůj nový domov.

Zdroj: Pixabay

3. Bolívie

Bolívie není v hledáčku většiny důchodců ani potenciálních expatů. Přesto tato vnitrozemská jihoamerická země, obklopená Peru, Argentinou, Brazílií, Chile a Paraguayí, nabízí mnoho výhod. V neposlední řadě je to místo s jedněmi z nejnižších životních nákladů ze světě.

Například dvojice důchodců zde může žít jen za 1 000 dolarů (21 500 korun) měsíčně, anebo i za méně. Během výzkumných cest se korespondenti setkali se samostatně žijícími důchodci, kteří žijí za 500 dolarů (10 800 korun) za měsíc. Například ve středně velkém městě Tarija, na jihu země s mírným podnebím a vlastní vinařskou lokalitou, v metrolopi Cochabamba v podhůří And nebo v Sucre, historickém koloniálním městě zapsaném na seznamu UNESCO, díky čemuž je oblíbené u turistů.

Jaké jsou ceny bydlení? Například pronájem domu se dvěma ložnicemi v koloniálním středisku Sucre stojí 125 dolarů (2 700 korun) měsíčně.

Existuje několik důvodů, proč je Bolívie tak cenově dostupná. Je to stále velmi rozvojová země, jedna z nejchudších na západní polokouli. Cestovní ruch, který často zvyšuje ceny, je velmi omezený. A je zde jen málo expatů, což také pomáhá udržovat nízké ceny, zejména u bydlení.

Zdroj: Pixabay

2. Srí Lanka

Pokud hledáte cenově dostupnou destinaci s bohatou kulturou a různorodou nabídkou, pak Srí Lanka je tou správnou volbou. Tato země se rychle stává oblíbeným cílem pro mnoho seniorů a expatů. Ne náhodou se jí také říká „Perla Indického oceánu“. Colombo, hlavní město Srí Lanky, nabízí pětihvězdičkové hotely, kluby, divadla, muzea, nákupní centra a restaurace, které uspokojí každého návštěvníka. Bydlení ve městě však může být drahé a není to nejlepší volba pro váš rozpočet.

Pokud hledáte cenově dostupný životní styl v blízkosti větších měst, jako jsou Dehiwela, Nugegoda, Moratuwa nebo Ja-ela, je dobré bydlet poblíž. Můžete si zde půjčit automobil za 500 dolarů (10 800 korun) měsíčně. Na druhou stranu, taxíků je tady hodně a jsou cenově velmi dostupné.

Pokud městský život není vaším „šálkem čaje“, můžete pobývat v horách nebo u pláže. Žít vysoko v horách, mezi nádhernými čajovými plantážemi, lesy, divokou zvěří, stovkami vodopádů a nádhernou scenérií, je cenově dostupné a klidné. Můžete zde najít domy se třemi ložnicemi k pronájmu za méně než 500 dolarů (10 800 korun) měsíčně. I pro milovníky pláží je tu velký výběr. Surfaře a další nadšence vodních sportů budou jistě lákat místa na jihu země jako Arugambe, Beruwala, Bentota, Matara, Tangalla a Mirissa.

Tyto oblasti přitahují mnoho turistů a najdete zde spoustu kaváren, plážových restaurací a pulzujících expatských komunit důchodců se zájmem o aktivní životní styl. Může to být sice o něco dražší než žití v horách, ale přesto dům se třemi ložnicemi by se tady dal pronajmout za 400 až 700 dolarů (8 600 až 15 000 korun) na měsíc.

Zdroj: Pixabay

1. Vietnam

Nejlevnější zemí pro život je podle letošního indexu Vietnam. Je to fascinující a živá destinace, bohatá na přírodní krásy, ponořená do historie a plná příležitostí. Ať už chcete žít v centru města, uhnízdit se mezi borovicovými lesy, nebo se dívat na sluncem opláštěnou pláž, najdete moderní, kvalitní bydlení za nízké ceny. Jsou totiž trvale nižší než polovina toho, co byste na Západě mohli očekávat.

Byt se dvěma ložnicemi v Hanoji přijde asi na 740 dolarů (15 900 korun) měsíčně, včetně úklidu a všech služeb kromě elektřiny. Zřídka zde důchodci utratí za večeři více než 10 dolarů (215 korun), včetně nápojů a spropitného. Zájemci mohou letět do jiného města v zemi za přibližně 25 dolarů (430 korun) na osobu včetně zavazadel a mohou pobývat v pětihvězdičkovém hotelu za pouhých 40 dolarů (860 korun).

Lékaře si domluvíte na stejný den a utratítě méně než 20 dolarů (430 korun) za konzultaci. Samozřejmě vás doprovází anglicky mluvící překladatel. Kontrola u anglicky mluvícího zubaře, včetně rentgenu, stojí 15 dolarů (320 korun).

Celkově v Hanoji, druhém nejdražším městě Vietnamu, důchodci utratí zhruba 1 200 dolarů (25 700 korun) za měsíc. Ve městech, jako je Dalat nebo Nha Trang, se dá žít za 1 000 dolarů (21 500 korun), nebo dokonce i za méně.

Autor: Miroslav Oupic

Další články