Počet vodíkových stanic se během 5 let zdvojnásobil

08. 12. 2020

Počet vodíkových stanic se během 5 let zdvojnásobil

Na konci roku 2019 fungovalo 432 plnících stanic na vodík, z toho 330 přístupných pro tankování jako na konvenčních stanicích. O největší podíl v růstu se postarala Evropa s Asií.

Ve fázi plánování je dalších 226 stanic, všechny už mají svá vyhrazená místa. Tato statistika je výsledkem desetiletého hodnocení informační služby H2stations.org, kterou poskytuje Ludwig-Bölkow-Systemtechnik (LBST), společnost zabývající se poradenstvím v oblasti obnovitelných zdrojů.

Evropa

Evropa měla na konci roku 2019 177 vodíkových stanic, 87 z nich je v Německu. Francie je druhá v Evropě s 26 stanicemi a 34 plánovanými. Nicméně, zatímco zbytek Evropy se zaměřuje na veřejně přístupné čerpací stanice, většina francouzské infrastruktury cílí na tankování určené pro autobusy a vozové parky dodávkových vozidel.

Výrazně rostoucí počet se rovněž předpokládá ve zbytku Evropské unie. Například Nizozemsko zaznamená v tomto roce velký nárůst, kde přibude 21 nových čerpacích stanic. Švýcarsko pak má v úmyslu přidat ke stávajícím 4 stanicím dalších 6 provozních.

Rozvoj vodíkové infrastruktury
Zdroj: H2stations.org

Jak si vede zbytek světa

V Asii je z posledních dostupných dat společnosti H2stations.org 178 vodíkových stanic, z toho 114 v Japonsku, a 33 v Koreji. Dalších 27 stojí v Číně, kde se stanice používají téměř výhradně k tankování autobusů nebo nákladních vozidel. Nejambicióznější krátkodobý růst se očekává v Jižní Koreji, kde plánují výstavbu asi 40 vodíkových stanic pro automobily a autobusy veřejné dopravy.

Většinu ze 74 vodíkových stanic v Severní Americe najdeme v Kalifornii s 48 provozovateli stanic. V roce 2019 byly dostavěny čtyři nové čerpací stanice a dalších 21 se staví.

A co u nás?

V Česku vzniknou první tři veřejné plnící stojany s vodíkem v příštím roce. Vyrostou na stávajících čerpacích stanicích značky Benzina v Praze na Barrandově, v Litvínově a v Brně. V Praze a Litvínově začne stavba letos, a hotovo má být příští rok. Následovat bude instalace na čerpací stanici v Kaštanové ulici v Brně.

„V příštím roce plánujeme otevření prvních dvou plnicích stanic a ve druhé fázi otevření třetí stanice v Brně. Zároveň připravujeme zahájení veřejné zakázky na výběr dodavatele dalších dvou projektů, které se budou nacházet v Plzni a Praze,“ komentoval situaci Tomasz Wiatrak, předseda představenstva skupiny Unipetrol.

Další články