Podle USA je vodík palivem budoucnosti

Zdroj: Toyota
Ekologie 07. 10. 2022

Podle USA je vodík palivem budoucnosti

Prezident Joe Biden představil zákon Inflation Reduction Act. Ten přinese více peněz do technologií výroby vodíku – v příštích deseti letech 370 miliard dolarů (zhruba 9,5 bilionu korun) – na obnovitelné zdroje energie a další nízkouhlíkové technologie, píše se v tiskové zprávě automobilky Toyota.

Nově přijatý zákon stanoví, že si výrobci vodíku mohou snížit daň, kterou odvádějí státu, přičemž výše daňové slevy závisí výhradně na množství oxidu uhličitého vypouštěného při výrobě. Výrobci používající v současnosti nejčistší metodu získávání vodíku elektrolýzou, při níž se na každý kilogram vodíku uvolní 0,45 kilogramu CO2, si tak budou moci odepsat tři dolary za každý kilogram vyrobeného vodíku. 

Takto získaný vodík by mohl být levnější než tzv. šedý vodík, pocházející z parního reformingu plynu. Při použití této metody se na každý kilogram vodíku uvolní 8–10 kilogramu CO2. V současné době se cena šedého vodíku v USA pohybuje kolem 2 dolarů na kilogram (51 korun). Proto se téměř veškerý vodík, tedy zhruba deset milionů tun ročně, vyrábí v USA právě jako šedý vodík.

Nová americká legislativa by měla výrazně urychlit práci, kterou realizuje například Hydrogen Council. Jedná se o celosvětovou organizaci, která v současné době sdružuje 132 korporací zabývajících se vodíkovými technologiemi.

Zelený vodík se stane konkurenceschopným

Odborníci z National Renewable Energy Laboratory nedávno předpověděli, že cena zeleného vodíku klesne do roku 2026 o tři dolary (necelých 80 korun). Díky novému zákonu ale cena klesne prakticky okamžitě. Náklady se prudce sníží na úroveň, kdy se zelený vodík stane konkurenceschopným a na mnoha místech levnějším než vodík získávaný z fosilních paliv. 

Již v loňském roce vstoupil v USA v platnost zákon Investment and Jobs Act, který počítá s 8 miliardami dolarů (přes 200 miliard korun) na vytvoření osmi regionálních vodíkových hubů v USA, které budou produkovat zelený vodík. Společnosti čekající na rozdělení těchto peněz předložily 22 projektů potenciálních hubů. Rozhodovat by se mělo v září nebo říjnu. 

Brzy se také očekává zahájení projektu společností Mitsubishi Power Americas a Magnum Development v hodnotě 2,65 miliardy dolarů (necelých 70 miliard korun), v rámci kterého budou instalovány turbíny o výkonu 840 megawattů, poháněné směsí zemního plynu a vodíku a podporované fotovoltaickou instalací.

Produkovat vodík bude 220megawattový systém elektrolýzy. V nedalekých podzemních solných dómech zase vzniknou úložiště, kde se bude uchovávat až 300 GWh energie ve formě vodíku.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články