;

Polsko připravuje národní vodíkovou strategii

24. 02. 2020

Polsko připravuje národní vodíkovou strategii

„Pracujeme na dokumentu Polská vodíková strategie. Ten nám pomůže v čerpání strukturních fondů Evropské unie na nová technologická řešení v rámci nové rozpočtové perspektivy,“ uvedl náměstek ministra klimatu*) Ireneusz Zyska. Jak konkrétně jasná strategie usnadní přístup k fondům?

„Jestliže Evropská komise bude vědět, že jsme vytyčili dlouhodobou politiku, budou se nám snadněji připravovat konkrétní odvětvové programy,“ vysvětlil náměstek Zyska a dodal, že tyto programy by mohly být realizovány prostřednictvím Národního fondu pro ochranu životního prostředí a vodohospodářství i za účasti jiných finančních institucí a komerčních bank.

Náměstek sdělil, že vodík se v polském hospodářství bude využívat zejména v silniční a železniční dopravě, v průmyslu a také pro uchovávání energie. Polsko hodlá vyrábět „zelený“ vodík z obnovitelných zdrojů. „Máme velkou šanci to dokázat,“ uvedl náměstek.

Vodík se v současnosti vyrábí v Polsku hlavně na jihu, v horním Slezsku. Existují však plány na výrobu vodíku s využitím větrných elektráren na Baltském moři.

Největším výrobcem vodíku nejen v Polsku, ale i na světě je koncern PKN Orlen. Do využití vodíku však investují i jiné polské firmy, jako Grupa Lotos, PGNiG i JSW. Grupa Lotos slibuje vybudování dvou čerpacích stanic na vodík – ve Varšavě v ulici Łopuszańskiej a v Gdaňsku nedaleko rafinérie. Zprovoznit vodíkovou plnicí stanici se chystá i společnost PGNiG, která v polovině roku 2019 podepsala memorandum o spolupráci s automobilkou Toyota Motor Poland. Tato stanice má do konce prvního čtvrtletí 2021 vzniknout na ulici Prądzyńskiego ve Varšavě, poblíž stávající čerpací stanice na CNG. PKN Orlen již provozuje dvě čerpací stanice na vodík v Německu a další chystá i v České republice (prostřednictvím své dceřiné společnosti Unipetrol).

*) Poznámka: Příslušný resort polské vlády se skutečně jmenuje Ministerstvo klimatu (Ministerstwo Klimatu). Instituce s tímto názvem s platností od 15. listopadu 2019 nahradila dřívější Ministerstvo životního prostředí (Ministerstwo Środowiska).

Autor: Petr Bílek

Další články