Poradce prezidenta: Odkládejte si peníze na důchod už od první výplaty

Foto zdroj: FocusOn
Byznys 23. 11. 2023

Poradce prezidenta: Odkládejte si peníze na důchod už od první výplaty

Velkým mediálním tématem je bezpečnost vložených peněz. S tím souvisí i oblíbené investiční fondy. Na to, jak správně, a hlavně bezpečně zhodnocovat volné peníze, jsme se zeptali Vladimíra Bezděka, předsedy představenstva Avant investiční společnosti a ekonomického poradce prezidenta Petra Pavla.

Oblast, kterou reguluje zákon o investičních fondech, je pro řadu lidí velkou neznámou. Jaký je rozdíl mezi investičním fondem a tzv. fondem? „Instrumenty podle § 15 sice nesou označení fond, ale není tam žádný dohled depozitáře ani České národní banky. Zakladatelé mají pouze nahlašovací povinnost a §15 v zásadě nemá nic společného s retailovými nebo kvalifikovanými fondy,“ vysvětluje rozdíly Bezděk.

Pokud chcete investovat do fondů, měli byste počítat i s potenciálním rizikem

Investiční fondy jsou jeden velký a samostatný vesmír. Jak je to s jejich bezpečností? „Nejsem si úplně vědom, že by klienti investičních fondů – zejména retailového charakteru nebo fondů kvalifikovaných investorů – v posledních dvou letech měli nějaké problémy,“ říká Bezděk.

Větším strašákem jsou podle Bezděka takzvané fondy (podle § 15). „Termín fond dávám do uvozovek. Řada těchto instrumentů vykázala během dvou let ztráty,“ vysvětluje Bezděk s tím, že zmiňované fondy nemusí být špatné. Je ale nutné počítat s vyšším rizikem.

Pozor na rozdíl mezi retailovými fondy a fondy kvalifikovaných investorů

„Pokud chcete investovat do fondu, ptejte se, kdo je depozitář a kdo je obhospodařovatel. Také jaká je to investiční společnost (jestli je dozorovaná Českou národní bankou). To jsou důležité informace,“radí Bezděk.

„Naše společnost je v doméně fondů kvalifikovaných investorů, kde neexistuje nic jako drobný investor. Minimální výše investice u vstupu do fondu kvalifikovaných investorů je jeden milion korun. Proto odděluji retailové investiční fondy, kde může každý investovat už třeba od 500 korun měsíčně. Proti tomu stojí fondy kvalifikovaných investorů, kde prvotní a minimální investice je alespoň jeden milion korun,“ dodává Bezděk.

Podle Bezděka milion korun mění v průběhu let hodnotu. Ne každý Čech ale může investovat miliony do fondů. Potřebný kapitál postrádáme i vlivem vysoké inflace a krize. „Každý Čech ho nemá, na druhou stranu hranice milionu korun je v zákoně už spoustu let. Když si vybavíme třeba jen inflaci za poslední dva roky, tak milion korun je dnes jiný milion než před 10 nebo 15 lety. Jenom posunem času i cenové hladiny v ekonomice bych řekl, že milion je mnohem menší bariéra, než byla dříve. Není to už jen investice pro bohaté,“ říká Bezděk.

Vlastní bydlení není ve světě zvykem

Co je ale podle Bezděka definice bohatství? „Česko je v mezinárodním srovnání atypické tím, že možná až 80 % domácností bydlí ve své nemovitosti – čtyři domácnosti z pěti vlastní nemovitost, ve které bydlí. To třeba na západ od nás vůbec není zvykem, takže z tohoto úhlu pohledu by obsah termínu bohatý byl možná mnohem širší, než by se na první pohled mohlo zdát,“ vysvětluje Bezděk. 

Dalším diskutovaným tématem v Česku je důchodová reforma. Jaká je podle Bezděka její budoucnost? „Určitě i nadále budeme dominantně závislí na státním důchodovém pilíři. Za prvé v rámci něj doufám, že se všechny budoucí vlády budou chovat v tomto ohledu ekonomicky rozumně. Že jim půjde o finanční udržitelnost státního důchodového pilíře, a to nejenom v krátkém období jejich vlády, ale že se budou dívat i na to, jak ten systém bude vypadat za 20–30 let,“ dodává Bezděk.

Důstojný důchod si žádá finanční uskromnění

Ekonomové radí: Pokud chcete mít pěkný důchod, dejte si stranou 15–20 000 korun měsíčně. „10–15 000 korun měsíčně v situaci, kdy máme průměrný hrubý plat kolem 45 000 korun, mi přijde opravdu až přestřelených,“ říká Bezděk.

Jak se ale připravit na důstojný důchod bez nesmyslného odříkání? „Pravidlo číslo jedna je: Důležitější než výše částky je spíše začátek – začít šetřit co nejdříve. To bych předsadil tomu, jestli máme cílit na 1 000 korun měsíčně, 3–5 000 korun nebo procentně ve vztahu k výdělku. Jestli máme na stáří dávat 5 nebo 10 % stranou. Ještě důležitější než částka, ať už pojatá jedním nebo druhým způsobem, je rada: Začněme co nejdříve – úplně ideálně pokud možno třeba s prvním pravidelným seriózním výdělkem,“ radí Bezděk. 

Jako penzisty nás čekají těžké časy

V budoucnu se může stát, že zavedeme rovný důchod. „V důchodovém systému míříme postupnými krůčky k něčemu, co už se podobá rovnému důchodu, a to je minulost. Teď jsme v roce 2023, ale podívejme se obrazně řečeno následující dvě tři dekády do budoucna. Demografie se bude nadále výrazně zhoršovat – populace bude stárnout,“ říká Bezděk.

„Pokud nechceme dopustit, aby části budoucích penzistů systém vyplácel tak nízký důchod, že by jeho výše byla pod společností definovanou úrovní životního nebo sociálního minima, tak velmi pravděpodobně v systému i nadále budeme muset zvyšovat to, čemu říkáme příjmová redistribuce. Už dnes má Česko důchodový systém velmi příjmově redistributivní, respektive v mezinárodním pohledu velmi rovnostářský. A tento trend se rozhodně nezlepší, spíš naopak,“ varuje před možným scénářem Bezděk. 

Naše děti by nás měly ve stáří finančně podržet

Vladimír Bezděk je současně i finanční poradce prezidenta Petra Pavla. Díky svým zkušenostem se zabývá důchodovou reformou, veřejnými financemi, fiskální politikou a finančním trhem. „Na ekonomiku jsme dva, společně s Davidem Markem,“ říká Bezděk.

„V uplynulém půl roce jsme řešili zejména veřejné finance, to znamená fiskální konsolidace, balíček, nyní je to státní rozpočet na rok 2024. A samozřejmě to byla i důchodová problematika. Asi si vybavíte, že hned první zákon, který po inauguraci dostal prezident na stůl k podpisu, bylo zkrácení mimořádné valorizace penzí v březnu 2023,“ předestírá svou dosavadní práci Bezděk.

Jak se ale zabezpečit na stáří? Ústředním bodem je vlastní bydlení. „Také považuji za zásadní rodinu. Jak se jako rodiče staráme o děti, tak ono se to ve stáří otáčí a měla by fungovat i rodinná solidarita,“ dodává na závěr Bezděk.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory