Přes 114 tisíc korun měsíčně si vydělá zkušený ajťák. Sám by chtěl ale více – skoro 130 tisíc

Zdroj: Pixabay
Life 09. 11. 2022

Přes 114 tisíc korun měsíčně si vydělá zkušený ajťák. Sám by chtěl ale více – skoro 130 tisíc

Na nejvyšší průměrnou měsíční odměnu (více než 114 tisíc korun) dosáhnou IT senioři na nevývojářských pozicích a seniorní vývojáři (více než 111 tisíc korun), vyplývá z průzkumu portálu StartupJobs. Zájemci o tyto pozice by ale sami chtěli více – v prvním případě 129 tisíc, v druhém přes 146 tisíc korun.

Nejvíce si podle průzkumu platformy StartupJobs v průměru vydělají (více než 114 tisíc korun) IT senioři na nevývojářských pozicích, jako jsou softwaroví architekti, konzultanti a další specialisté, a seniorní vývojáři (více než 111 tisíc korun). Za nimi následují seniorní manažeři (přes 106 tisíc korun) a seniorní obchodníci (necelých 75 tisíc korun). Na opačné straně jsou juniorní pozice v administrativě (přes 34 tisíc korun) nebo v obchodních (necelých 35 tisíc korun) a kreativních odděleních (více než 38 tisíc korun).

Průzkum dále poukázal na rozdíly mezi požadovanou a akceptovanou výší odměny u nabízených pozic. S největším rozdílem se potýkají seniorní manažeři či IT vývojáři. Výše požadované měsíční mzdy převyšuje u seniorních manažerů akceptovanou výši odměny o průměrně 32 %, u IT vývojářů dokonce o 36 %. Nejmenší rozdíl je naopak patrný u juniorních obchodníků, kde může rozdíl činit necelých 14 %. 

Zdroj: StartupJobs

Nový pojem – medior. Stojí mezi juniorem a seniorem

Aktuální průzkum, který platforma StartupJobs uskutečnila, se nově kromě seniorních a juniorních pracovníků zabývá i tzv. mediory, tedy služebně středně zkušenými zaměstnanci. Ti podle průzkumu dosahují měsíčně na odměny, které mohou juniorní mzdu překonávat i o více než 21 tisíc korun. Průzkum také ukázal rozdíly mezi požadovanou a akceptovanou výší odměny u různých pozic. Největší rozdíl je patrný u seniorních vývojářských či manažerských pozic, nejmenší u juniorních obchodních pozic.

„Sledujeme, že se tuzemský pracovní trh mění a firmy stále častěji inzerují nabídky mediorních pozic, tedy takových, kterými poptávají středně zkušené pracovníky. Zatímco v loňském roce jsme tyto pozice v rámci průzkumu nereflektovali, v letošním je již započítáváme a můžeme si tak vytvořit výrazně přesnější obrázek o výši odměn všech kandidátů,“ komentuje průzkum Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs. 

Rozdíl dosahuje i přes 21 tisíc korun

Ukázalo se, že rozdíl aktuální mediorní a juniorní průměrné měsíční mzdy může v některých případech v rámci jednoho oboru překonávat i více než 20 tisíc korun, a to v případě inzerovaných obchodních a vývojářských pozic. Ty překračují juniorní dokonce o více než 21 tisíc korun. O průměrně 19 tisíc korun překonávají mediorní pozice juniorské také v oblasti nabízených nevývojářských IT pozic či managementu. Rozdíly jsou však patrné i v dalších oblastech, například marketingu, kreativě či administrativě. Na těchto pozicích překonávají medioři juniorní pracovníky v mzdovém ohodnocení o průměrně 10 tisíc korun měsíčně. 

„Na datech, která nám lidé poskytli, vidíme, že se juniorní pracovníci mohou posouvat nejen znalostně, ale i finančně. Nemusí se proto obávat nižší nástupní mzdy, neboť se získanými zkušenostmi mohou rychle dosáhnout na výrazně zajímavější měsíční ohodnocení,“ dodává Mikschik.

Dvě třetiny uživatelů portálu zvažují změnu práce

Průzkum StartupJobs ukázal, že v současné době je novým pracovním nabídkám otevřeno takřka 73 % respondentů. Aktivně vyhledává pracovní nabídky téměř čtvrtina z nich. Téměř polovina představuje služebně seniorní pracovníky, kteří mají zkušenost v oboru alespoň šest let.

Zaměstnání vyhledávají zejména v Praze, Středočeském či Jihomoravském kraji. Portál StartupJobs rovněž v současné době oslavuje překročení hranice půl milionu přihlášených kandidátů na inzerované pozice. Za svou existenci již pomohl získat práci více než 30 tisícům kandidátů. 

Autor: Jiří Böhm

Další články