Převzetí Credit Suisse bankou UBS může mít nečekanou dohru. Výprodej eura

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 21. 03. 2023

Převzetí Credit Suisse bankou UBS může mít nečekanou dohru. Výprodej eura

Víkendové převzetí Credit Suisse investiční bankou UBS přepisuje historii firemních dluhopisů. Došlo totiž k odepsání obrovské sumy dluhů Credit Suisse. Šestnáct miliard švýcarských franků není částka, nad kterou by finanční svět mohl mávnout rukou. Toto řešení-neřešení vyvolává značné obavy, ale i otázky, a to ohledně bezpečnosti investic do tohoto dluhu, vydaného jinými bankami.

Švýcarská investiční banka UBS koupila přes noc za tři miliardy dolarů problematickou Credit Suisse. V průběhu této transakce ale ztratily veškerou hodnotu rizikové dluhopisy Credit Suisse v hodnotě sedmnáct miliard dolarů. A jízda začala.

Trh s těmito dluhopisy o objemu dvě stě padesát miliard vznikl po globální finanční krizi, aby pomohl nedostatečně kapitálově zajištěným bankám v Evropě dosáhnout kapitálové přiměřenosti Tier 1. To je nejvýše hodnocený kapitál, který lze například využít k vykompenzování nenávratných půjček či jiných problémů ve finančním sektoru. Tvoří ho nerozdělený zisk, běžné akcie a u mnoha evropských bank také dluhopisy Aditional Tier 1 (AT1). Den od odkupu klesly nabídkové ceny dluhopisů AT1 bank včetně Deutsche Bank, HSBC, UBS a BNP Paribas o 10–12 centů.

Rizikové chování bank roste

Jednostranná informace švýcarské národní banky není experty hodnocena příliš pozitivně. Například Steen Jakobsen, hlavní investiční analytik Saxo Bank, upozorňuje na ztrátu důvěryhodnosti bankovního systému: „Jedna krize za druhou nutily centrální banky a regulační orgány akceptovat rostoucí ztráty, takže jsou dnes kapitálové nároky slabé, nedostatečné a hlavně založené na interních modelech připravených bankami samotnými.“

Když investoři ztrácejí důvěru v systém, putují peníze do hmotných a garantovaných aktiv, jako například do zlata, krátkodobých vládních dluhopisů nebo japonského jenu (JPY). To jsou aktiva, která půjdou podle Jakobsena s největší pravděpodobností nahoru. Dále upozorňuje, že může začít výprodej eura. Velké evropské (a britské) banky mají totiž v rámci Tier 1 velké objemy nesplacených firemních dluhopisů.

Autor: Alena Burešová

Další články