Pro „digitální nomády“ je Česko ideální, přesto je jich tu málo

Zdroj: Pixabay
Byznys 15. 01. 2022

Pro „digitální nomády“ je Česko ideální, přesto je jich tu málo

Digitální nomádství může být pro firmy řešením nedostatku specialistů v mnoha oborech na českém trhu. Jaké jsou s tím ale spojené problémy? Složitost zdanění a pojištění.

Při slovním spojení „digitální nomád“ si mnoho lidí nepředstaví nic konkrétního. Ti, co ano, nejčastěji vidí čerstvě vystudovaného člověka okolo 25 let na pláži někde v Asii, který na Instagramu hekticky zveřejňuje selfie v houpací síti, s počítačem v jedné ruce a drinkem v druhé. V definici jde ale o lidi, kteří svou práci mohou vykonávat v online prostředí a rádi u toho procestují svět.

„Pandemie covidu-19 akcelerovala změnu v pracovních zvyklostech a někteří zaměstnavatelé se snaží v profesích, kde to je možné, nastavovat flexibilní pracovní podmínky. Od hybridního způsobu práce ke kýženému ‚Work from Anywhere‘, tedy ‚práce odkudkoliv‘, jsme bohužel daleko,” přibližuje Mirek Mejtský, specialista na relokaci zahraničních pracovníků ze společnosti Petyovský & Partners.

Praha je pro nomády 21. nejoblíbenější destinací

Pro takzvané nomády je poměrně typické, že se zdržují spíše v zemích, kde je moře a teplo, případně dobré podmínky, co se týče nákladů na bydlení v poměru k jejich platům. „V Evropě se nejčastěji jedná o země jako Španělsko, Portugalsko či Řecko,“ říká Mirek Mejtský. Tento trend vnímají i majitelé nemovitostí a realitních portálů, kteří přesně těmto lidem nabízejí krátkodobé pronájmy.

Praha i další větší česká města ale rovněž nabízejí nomádům skvělé podmínky pro vzdálenou práci. Od přiměřených životních nákladů až po dobrou sociální politiku. „Přitom se u nás s tímto druhem pracovníků moc často nesetkáte. Cizinecká legislativa s takovým typem práce nepočítá, a cizincům tím pádem bohužel neumožní objevovat krásy naší země, podporovat naši ekonomiku jejich spotřebou a zároveň pracovat pro společnost na druhém konci světa,“ dodává Mejtský.

Žebříček nejoblíbenějších měst digitálních nomádů

1.Lisabon, Portugalsko
2.Kapské město, JAR
3.Ericeira, Portugalsko
4.Porto, Portugalsko
5.Buenos Aires, Argentina
6.Gran Canaria, Kanárské ostrovy, Španělsko
7.Tenerife, Kanárské ostrovy, Španělsko
8.Madeira, Portugalsko
9.Austin, USA
10.Berlín, Německo
Zdroj: Nomadlist.com, údaje k 8. 1. 2022

Z hlediska ideálních míst k bydlení pro digitální nomády se hodnotí parametry jako rychlost internetu, bezpečnost, na kolik vás vyjde samotné bydlení nebo kolik kulturního vyžití dané město nabízí. O oblíbenosti míst na serveru Nomadlist.com rozhodují samotní nomádi a všechna hodnocení pocházejí z vlastních zkušeností. „Pohled na data nám nabízí jistý předpoklad, že nomádi preferují moře a teplé počasí, i proto je obdivuhodné, že na jednadvacátém místě je Praha,“ říká Mejtský.

Firmy v Česku se nomádství brání

Téma vzdáleného pracovního modelu provází mnoho otázek od zaměstnavatelů i oborových expertů. Jen některé skupiny pracovníků budou totiž skutečně schopny žít digitálně nomádský životní styl, a zapomenout tak na dosud běžné docházení do kanceláří. Zatímco v mnoha zemích už je tento fenomén běžný, u nás si pevné místo v modelech práce napříč různými společnostmi zatím nevydobyl.

Není to ani tak z důvodů na straně zaměstnavatele, ale především kvůli složitosti mezinárodního zdanění a nejednotnému systému sociálního a zdravotního pojištění. „Ve  většině firem je stále zvykem mít alespoň nějaký přímý kontakt s kolegy. Představa, že zaměstnavatel zaměstnance několik měsíců neuvidí, nepřipadá pro většinu firem v úvahu,“ vysvětluje Mejtský.

Nový standard v IT prošlapává cestu dalším oborům – třeba advokacii

Nyní, kdy se zvyšuje proočkovanost a pracovníci přemýšlí, jak budou fungovat v budoucí, postpandemické realitě, bude stále více lidí přijímat životní styl digitálních nomádů – a to nejen mladých pracovníků pózujících pod palmami. V celosvětovém měřítku se stane vzestup nové velké skupiny cestujících pracovníků na dálku jedním z převládajících příběhů pracovního světa reformovaného pandemií.

„V segmentu IT se už teď digitální nomádství stává poměrně rychle celosvětovým standardem. Nedostatek IT expertů na trhu je zásadní – nejen v Čechách – a firmy tak přirozeně hledají, kde se dá. Ve finále nezáleží na tom, odkud člověk práci vykonává, ale na její kvalitě,“ dodává Jiří Horyna, předseda představenstva pražské softwarové společnosti eMan.

Digitální nomády ale najdeme i mezi dalšími profesionály ve svých oborech. Home office inspiroval ke změně ty, kteří si uvědomili, že ke své práci potřebují potřebují jen počítač, data a místo, kde se cítí dobře. Novodobé nomády najdeme mezi projektovými pracovníky, asistenty, překladateli, a dokonce i advokáty.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články