Proč potřebujete kontrolu financí v polovině roku?

Zdroj: Pixabay
Byznys 25. 08. 2021

Proč potřebujete kontrolu financí v polovině roku?

Teď když jsme mírně za polovinou roku 2021, je perfektní čas revidovat váš rozpočet na tento rok a zjistit, kde se nacházíte na své cestě k finančním cílům.

Se všemi pandemickými daňovými úvěry, dotacemi, ale i inflací a růstem cen je docela možné, že vaše příjmy a výdaje se znatelně liší od představ ze začátku roku, kdy jste si finanční plán vytvářeli. Jak tedy nejlépe vyladit svůj letošní rozpočet? Webový blog o hackerech a softwaru Life Hacker doporučuje šest zajímavých tipů.

Zkontrolujte aktuálnost svých finančních cílů

Kromě toho, že máte své měsíční výdaje pod kontrolou, vám může finanční rozpočet pomoci sledovat střednědobé i dlouhodobé cíle. Například jak si našetřit na dovolenou, bydlení nebo odchod do důchodu. Při dobře zvolených dlouhodobých finančních cílech je velká pravděpodobnost, že se v budoucnu nebudete muset zadlužovat.

Přepište svůj rozpočet, zaměřte se na výdaje

Začněte tím, že si uděláte seznam všech vašich výdajů. Chcete-li být důkladní, zahrňte do tohoto soupisu i každý výdaj z minulého roku. Tímto způsobem třeba odhalíte některé opakující se náklady, které můžete mít více pod kontrolou. Ale je také dobré se podívat do budoucna, jaké náklad vás čekají a jak se dají vymazat nebo alespoň snížit.

Zkontrolujte své daňové odpočty

Pokud se vám narodilo dítě, začali jste při zaměstnání podnikat nebo jinak se změnila vaše situace, je třeba se detailněji podívat do daňových zákonů, jaké daňové výhody můžete využít oproti minulému roku.

Zkontrolujte svoji kreditní bonitu

Vaše kreditní bonita je důležitá, pokud chcete získat půjčku nebo úvěr. V dnešní době ve světě a už i u nás dochází ke krádežím identity. I v době GDPR ochrany je možné se dostat k citlivým osobním údajům, zejména u podnikatelů. Pak se může stát, že si na vaše jméno cizí osoba vezme úvěr nebo se i jinak zadluží. V USA mají k dispozici aplikaci CrownCreditreport.com, ve které si zájemce může zjistit, zda se mu něco takového nestalo. U nás existuje Centrální registr dlužníků České republiky, ve kterém si své jméno můžete vyhledat.

Zkontrolujte své investice

V případě, že investujete do cenných papírů, je třeba, aby vaše portfolio stále sledovalo vaše zvolené finanční cíle. Pokud se již realita od plánu odlišuje, zvažte jeho úpravu a změnte jej včas.

Nakonec upravte svůj celkový finanční rozpočet

Pokud pocítíte nutnost ušetřit více, než jste při stanovování finančních cílů očekávali, nebo vaše náklady nečekaně vzrostly, potřebujete upravit svůj finanční rozpočet. Jak na roční, tak i měsíční bázi. Vždy je totiž nejdůležitější být včas připraven a nemuset vše řešit na poslední chvíli.

Autor: Miroslav Oupic

Další články