;

Proč stavět nákladné prototypy, když si můžete vytvořit digitální kopii? Budoucnost vývoje je ve virtuálním realitě

Články 12. 10. 2020

Proč stavět nákladné prototypy, když si můžete vytvořit digitální kopii? Budoucnost vývoje je ve virtuálním realitě

Moderní počítače a nové generace softwaru umožňují pracovat s opravdu detailní a plastickou vizualizací už i středním a menším firmám. Cesta od návrhu přes prototyp až k výrobku se tak perspektivně zkracuje.

Strojírenští a jiní inženýři už nějaký čas pracují s tzv. computer-aided designem (počítačem podporovaným projektováním, CAD). Většinou ale souběžně s tím vznikala potřeba postavit fyzické modely, aby na nich své předpoklady vyzkoušeli.

Digitální výrobní linka

Díky rozvinuté počítačové simulaci tento prvek už dnes odpadá. S minimem dalších nákladů můžou testovat různé variace prvků, alternativy typů a funkčnost vznikajících produktů. To celé zrychluje vývoj i uvedení výrobků na trh.

A tím to zdaleka nekončí. Dnes už si můžete vytvořit i přímo digitální kopii výrobní linky, na které bude budoucí produkt vznikat. Dají se tak vychytat potenciální provozní mouchy a optimalizovat umístění či určit rozměry prostoru, kde bude stát.

Dokonce můžete k takovéto virtuální lince postavit avatary lidských pracovníků, a tím odzkoušet, jak se budou u linky pohybovat, případně sledovat jejich interakci se specifickými nástroji nebo součástkami.

Stačí už jen notebook

Prudký pokrok, kterého jsme se za posledních 30 let dočkali, ilustruje Willy C. Shih v textu pro Harvard Business Review takto: „Když jsem rozjížděl v roce 1997 high-end marketing v Silicon Graphics/Cray Research, prodávali jsme systémy pro simulaci chodu kritických funkcí, jako jsou letové nebo zbraňové kontrolní systémy nebo ty určené k provozu komplexních zařízení typu továrny. Tehdy systém jako Cray C932 stál 32 milionů dolarů, a přitom měl výkonnost srovnatelnou s dnešním Apple A12 Bionic procesorem, který najdete v iPhonu XS.“

Dnes už je ale situace úplně jiná, uvědomuje si Shih: „Simulaci pro navrhování a zdokonalení komplexní montážní linky rozjedete dnes už na notebooku, s její pomocí tak získáte bohatý soubor dat za výdaje v řádu tisíců dolarů na uživatele.“

Možnost sdílet CAD modely dříve zlepšila proces komunikace mezi vývojáři a výrobními inženýry, ale až digitální simulace umožňila jejich plnou spolupráci v průběhu celého cyklu vzniku produktu.

Simulace navíc mohou sloužit i k přípravě pracovníků pro budoucí obsluhu výrobní nebo montážní linky. Což opět urychluje celý proces přípravy na samotnou produkci. Nemluvě o potenciálu, který modely a simulace otevírají v marketingu a propagaci. Zájem potenciálních zákazníků vyvolává a často zvyšují ještě předtím, než jim předvedete finální výrobek.

Autor: Petr Pláteník

Další články