PRŮZKUM: 9 z 10 Čechů platí pravidelně hotovostí, bankomatů je ale stále málo

Zdroj: Euronet
Byznys 17. 06. 2022

PRŮZKUM: 9 z 10 Čechů platí pravidelně hotovostí, bankomatů je ale stále málo

Aktuální průzkum agentury STEM/MARK pro provozovatele bankomatů Euronet ukázal, že alespoň jednou týdně platí v hotovosti až 89 % Čechů. To potvrzují statistiky České národní banky, podle kterých počet i hodnota bankovek a mincí v oběhu loni stouply. Bankomatů je ale především v malých obcích stále nedostatek a cesta k výběru hotovosti může být složitá.

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že hotovosti již dávno odzvonilo, opak je pravdou. Čtvrtina Čechů stále nedá na hotovost dopustit a vyloženě ji preferuje před platbou kartou. Ve věkové kategorii 30 až 44 let je to dokonce třetina. Podle výzkumu agentury STEM/MARK denně využívá platbu v hotovosti 1 ze 4 lidí, z nich 30 % mužů, ale pouze 19 % žen. V minimálně týdenní frekvenci se jedná až o 89 % lidí.

Podle našich dat vidíme, že lidé využívají dennodenně ke svým platbám hotovost. Každý den se uskuteční přes 5 700 výběrů z Euronet bankomatů, kterých je 650 po celé České republice. Mimo Prahu dokonce dochází k výběrům hotovosti ještě ve větší frekvenci než před pandemií. Větší potřebu hotovosti značí i to, že průměrná výše částek, které lidé vybírají, roste. Letos se vyšplhala až na 5000 korun,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.

Platební terminály nejsou standardem

Hlavní důvod, proč lidé platí hotově, nepřekvapí – obchodníci platbu kartou nepřijímají. Pro 30 % z nich bývá důvodem také potřeba rozměnit si. Načež každý pátý člověk platí ze zvyku nebo má rád větší kontrolu nad svými financemi. Nejčastěji spontánně uváděným důvodem je platba drobné částky, někdy spojovaná s poplatky za platbu kartou.

Zdroj: Euronet

V malých městech platba kartou stále není standardem. Restauracím ani službám se nevyplatí si platební terminály pořizovat a zákazníci musí disponovat hotovostí. Bankomatů je ale stále minimum a obyvatelé musí dojíždět do větších měst. To stojí jak čas, tak dodatečné náklady,“ komentuje Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.

Pražané vybírají nejčastěji

88 % Čechů si stále hotovost opatřuje výběrem z bankomatu. V menší míře poté dostávají výplatu na ruku nebo navštěvují poštu.

Nejčastější frekvence výběru je 1krát měsíčně, přičemž je to právě 43 % obyvatel hlavního města, kdo vybírá hotovost mnohem častěji. Kozák dodává: „V Praze je největší množství bankomatů v republice, takže dává smysl, že právě tam se hotovost vybírá nejčastěji. Ač řada podniků kartu už přijímá, spousta služeb požaduje stále hotovost.“

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články