Putin může závidět. Bundy à la Zelenskyj jsou beznadějně vyprodány

Zdroj: Pixabay
Byznys 13. 05. 2022

Putin může závidět. Bundy à la Zelenskyj jsou beznadějně vyprodány

Ikonická fleecová bunda, kterou má Volodymyr Zelenskyj na sobě od ruské invaze na Ukrajinu, se podle serveru QZ.com běžně prodává za zhruba 720 korun. Oproti tomu Putin nosí péřovku za 230 tisíc korun.

Ukrajinský prezident si na tomto jednoduchém olivově zeleném vzhledu zakládá od vypuknutí války, ať už na schůzkách se světovými politiky, nebo při projevech k mezinárodním médiím ze stanice metra. Je to druh válečného šatníku, který signalizuje solidaritu s obyčejnými Ukrajinci a rozehrává příběh ruského Goliáše a ukrajinského Davida, čímž si vysloužil obdiv po celém světě.

Na charitativní aukci Statečná Ukrajina, která se konala minulý čtvrtek, zahájil britský premiér Boris Johnson večer tím, že Zelenského označil za „skutečně jednoho z nejúžasnějších vůdců moderní doby“. Ukrajinské velvyslanectví ve Spojeném království, které aukci pořádalo, neprozradilo, kdo si bundu podepsanou Zelenským koupil.

Mezi dalšími předměty v aukci byla prohlídka Kyjeva se starostou Vitalijem Kličkem, hračky darované ukrajinskou první dámou Olenou Zelenskou a fotografie zesnulého novináře Makse Levina, díky nimž se podařilo získat více než 1 milion liber (přes 29 milionů korun) pro ukrajinskou dětskou nemocnici.

Zelenského oblečení je vyrobeno na Ukrajině

Od začátku války se uživatelé internetu snažili vypátrat, na jaké značky Zelenskyj spoléhá – mezi jeho základním oblečením je kalifornská značka 5.11 a rakouské výrobky Carinthia. Prezidentovu olivově zelenou mikinu produkuje ukrajinský výrobce taktické výstroje M-TAC. „Ani nevíte, kolik obrázků Zelenského, jak navštěvuje náhodné zákopy a nemocnice, jsem musel projít, abych na to přišel,“ napsal jeden z uživatelů Redditu.

Zájemci o napodobení Zelenského stylu dražebního oblečení však mají prozatím smůlu. „Evidujeme mnoho lidí, kteří se o takovou mikinu zajímají a chtějí si ji koupit,“ řekl Taras Rudnytskyj, který je Ukrajinec a řídí M-TAC v USA. „V budoucnu plánujeme doplnit zásoby, ale teď je to nemožné. Výroba byla kompletně umístěna na Ukrajině… možná po vítězství,“ dodal Rudnytskyj.

Rudnytskyj uvedl, že značka je jedním z největších výrobců taktické výstroje na Ukrajině, ačkoli nedodává přímo armádě této země. Společnost rovněž provozuje význačný podnik v USA. Také další zboží M-TAC dochází, a to jak v USA, tak na Ukrajině. Lidé je kupují, protože to pozvedá ducha jejich bojovníků, když nosí stejnou vlnu jako jejich prezident.

Společnost M-TAC, která byla založena před pěti lety, se podle svých internetových stránek označuje za „značku pro každého“. Přestože Zelenského fleecová bunda není skladem, na amerických webových stránkách najdete podobný styl mikiny za 30 dolarů (720 korun). Tenisky této značky jsou také za přijatelnou cenu, která začíná na 32 dolarech (necelých 770 korun), zatímco taktické kalhoty stojí od 60 dolarů (přes 1 400 korun) výše – což jsou velmi odlišné cenovky od honosných péřových bund za 14 000 dolarů (přes 230 tisíc korun), které preferuje ruský prezident Vladimir Putin.

Autor: Jiří Böhm

Další články