Robot pomůže při těžbě ropy

Zdroj: Taurob – Equinor
Články 19. 04. 2021

Robot pomůže při těžbě ropy

Norský energetický gigant Equinor uvedl na svých ropných a plynových plošinách do provozu autonomní roboty Taurob. Také díky evropské bezpečnostní certifikaci ATEX, udělované zařízením určeným k práci v prostředí s rizikem výbuchu, může firma bez obtíží těžit nerostné suroviny.

Partnerem v projektu je podle informací zveřejněných na webu Robotics and Automation News právě specialista na inspekční robotiku – firma Taurob. Její roboty budou používány k provádění rutinních kontrol a údržby na pobřežních rafinériích.

Rakouská společnost začala před 11 lety vyvíjet roboty určené k vylepšení pracovní bezpečnosti lidí, zejména pak v situacích mimořádné události, jako je právě havárie na ropném vrtu. Otázka bezpečnosti je mimo jiné také hlavním hnacím motorem a nejdůležitějším aspektem využívání robotů v energetice.

Robot s názvem Inspector představuje výsledek intenzivní dvouleté spolupráce mezi výrobcem Taurob, jedním z největších francouzských energetických hráčů, společností Total, a britským OGTC. Total byl prvním energetickým průkopníkem, který implementoval robotické kontrolory do svého závodu na Shetlandských ostrovech v Severním moři.

Naším cílem je budovat důvěru u operátorů a zvyšovat kredibilitu robotů na samotných plošinách. Projít důkladnými certifikačními postupy se zákazníky a jejich odděleními HSEQ (zdraví, bezpečnost, životní prostředí a kvalita, pozn. red.) i elektrotechniky je stejně důležité jako samotný vývojový proces,“ uvedl Matthias Biegl, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Taurob.

Nejen bezpečnost

Společnost Equinor se v roce 2019 rozhodla spojit Total, OGTC a Taurob v průmyslovém projektu ARGOS s cílem vyvinout zcela nového robota schopného provádět autonomní manipulační operace.

Očekáváme, že výsledkem bude robustní a spolehlivý robot s intervaly údržby až jednou za rok, ideální pro ‚Standardně bezpilotní zařízení‘, kde je lidský zásah vzácný,“ doplnil Biegl.

První testy v provozu by měly proběhnout během letošního roku.

Další články