Rok 2023 přinese ekonomický hurikán

Zdroj: Pixabay
Byznys 20. 12. 2022

Rok 2023 přinese ekonomický hurikán

Inflace a zvyšování sazeb všechno rozežírají, bude také pokračovat nedostatek polovodičů a otázkou je, jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině i vztahy s Čínou, uvedli pro zpravodajskou televizi CNBC přední američtí generální ředitelé.

S blížícím se rokem 2023 a hrozící recesí se americké společnosti připravují na zpomalení spotřebitelských výdajů. Podle Jamie Dimona, generálního ředitele JPMorgan, rostoucí úrokové sazby, rekordní inflace, geopolitické tlaky a další faktory by mohly vyústit v recesi.

„Úspory a vládní pomoc během pandemie pomáhají udržet stabilitu spotřebitelských peněženek, ale inflace a zvyšování sazeb všechno rozežírají,“ řekl CNBC Dimon.

Letošní geopolitické otřesy, včetně války na Ukrajině a napjatého obchodu s Čínou, patří rovněž mezi „bouřkové mraky“, které Dimon sleduje. S posilováním dolaru poznamenal, že mezinárodní obchod s něčím, jako je ropa, bude nadále dražší, protože slabší měny jsou nuceny tento rozdíl dorovnávat.  

„Když se podíváte do budoucna, tyto věci mohou ekonomiku docela dobře vykolejit a způsobit tuto mírnou až tvrdou recesi, které se lidé obávají. Mohl by to být hurikán,“ dodal Dimon.

Problémy způsobené pandemií budou pokračovat

Generální ředitelka General Motors Mary Barra očekává v příštím roce nepříznivé ekonomické vlivy, ale zatím nebije na poplach kvůli recesi. „Nebudu hlásit recesi, to musí udělat ekonomové. Ale právě teď jsme stále svědky poměrně silného spotřebitelského růstu,“ uvedla Barra.

I tak ale americká automobilka postupuje opatrně, aby byla připravena na případný propad poptávky, podobně jako tomu bylo v jiných odvětvích. Během pandemie, kdy spotřebitelé méně utráceli za cestování a služby, zaznamenala některá odvětví zvýšenou poptávku a byla zaskočena, když tato poptávka později zmizela.

Barra také očekává, že problémy způsobené pandemií, jako je nedostatek polovodičů a napjaté dodavatelské řetězce, budou přetrvávat i v roce 2023, a to navzdory zlepšením v jednotlivých čtvrtletích.

Vrátí se předrecesní chování zákazníků?

Generální ředitel leteckého přepravce United Airlines Scott Kirby pro CNBC uvedl, že jeho společnost vstupuje do nového roku s optimismem, ale že v něm může dojít k „mírné recesi“.

Obchodní cestování se těší stabilnímu oživení po kolapsu v době pandemie. Poptávka cestujících se ustálila, což může naznačovat předrecesní chování,“ informoval Kirby.

A přestože se odvětví nachází v „osmé směně“ zotavení po covidu, Kirby uvedl, že stále bojuje s problémy, které zůstaly po pandemii, jako je nedostatek pilotů a drahé palivo. „Prozatím letecké společnosti využívají výhod hybridní práce, kdy nárůst práce na dálku dává lidem větší flexibilitu při cestování,“ doplnil Kirby.

Zpomaluje rovněž přeprava zboží, což je známka toho, že se snižují spotřebitelské výdaje a ekonomika se zužuje. „Trh s bydlením zjevně se vyvíjí pomaleji i balení balíků zjevně zpomalilo a my to vidíme v přepravě papíru a balíků,“ uzavřel Lance Fritz, generální ředitel Union Pacific Railroads.

Autor: Jiří Böhm

Další články