Rusko je jen krok od bankrotu. Kvůli americkým sankcím není schopné splácet zahraniční dluh

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 13. 06. 2022

Rusko je jen krok od bankrotu. Kvůli americkým sankcím není schopné splácet zahraniční dluh

Spojené státy americké uzavřely Rusku další cestu k věřitelům, což se dotklo zhruba 2,3 miliardy korun (100 milionů dolarů) splatných 27. května, píše server Bloomberg. Zahraniční investory tak pravděpodobně čeká dlouhá právní bitva o vrácení peněz.

Moskva byla dosud schopná obsluhovat zahraniční dluh i přes různá omezení a sankce. Situace se však změnila potom, co USA vydalo další balíček sankcí, který zabraňuje mimo jiné i tomu, aby se peníze z Ruska dostaly k investorům. Držitele dluhopisů proto nejspíš čeká změť finančních, politických a právních sporů. Rusko totiž uvedlo, že byly jeho platby z národního depozitáře odeslány včas a své závazky tak splnilo.

Rusko je schopné a ochotné odvádět platby,“ řekl serveru Bloomberg partner společnosti Dechert LLP Darshak Dholakia. A dodal: „A přesně to by mohlo posílit argumenty Ruska vůči investorům a potenciálně i u soudu, jelikož jsou problémy s platbami způsobeny kroky americké vlády.“

Platby v rublech nejsou východiskem

Kvůli omezenému pohybu kapitálu tak bude situace zřejmě vyžadovat kroky, které nejsou při jednání s věřiteli, restrukturalizaci dluhu a devalvaci měny standardní.

Problémem je také měna, ve které má být dluh uhrazen. Pokud by Rusko nebylo schopné platit (u části dluhopisů) v zahraniční měně, uvedlo, že zaplatí v rublech. To by se však považovalo za platební neschopnost. Rubly jsou totiž jako alternativní měna uvedeny pouze u dluhopisů se splatností v roce 2036. Dluhopisy se splatností v roce 2026 musí být vyplaceny v britských librách, eurech nebo švýcarských francích.

Rusko je samo proti sobě

Na splacení dluhu má však Rusko podle zvyklostí ještě třicetidenní lhůtu. Během té musí najít řešení splátky v eurech a dolarech. Pokud však zůstanou po uplynutí třicetidenní lhůty investoři bez peněz, Rusko bude jen nepatrný kousek od vyhlášení platební neschopnosti. Ta obvykle přichází od ratingových agentur, těm však Evropská unie zakázala pokrývat Rusko a držitelé dluhopisů by tak platební neschopnost museli vyhlásit sami.

Věřitelé však nemusí jednat okamžitě. Místo toho mohou počkat, sledovat vývoj války na Ukrajině a pozorovat výši sankcí. Podle dokumentů k dluhopisům se totiž jejich pohledávky stávají neplatnými až po třech letech od data splatnosti.

Otázkou tak nyní je, jak by Rusko v případě zahájení řízení majiteli dluhopisů reagovalo. „Rusko se může pokusit argumentovat tím, že mu sankce znemožnily plnění smlouvy, což je v angloamerickém smluvním právu uznávaná právní obrana,“ řekla zakladatelka poradenské společnosti EM Conseil, Elena Dalyová. Pádným protiargumentem by však mohl být fakt, že si Rusko napadením jiného státu samo vytvořilo okolnosti, které zmařily smlouvu.

Autor: Lenka Hrušková

Další články