Startup z Kyjova chce nahradit plasty. První kroky dělá ve stavebnictví

Foto zdroj: FocusOn
Byznys Ekologie 09. 01. 2024

Startup z Kyjova chce nahradit plasty. První kroky dělá ve stavebnictví

SPECIÁL UDRŽITELNOST #5: „Objemná a honosná produkce. To je náš plán,“ říká David Šohaj Minařík,  spoluzakladatel startupu Myco. Podhoubí je nedílnou součástí přírody. Využití přitom nachází ve stavebnictví i designu. V budoucnu by mohlo dokonce nahradit plasty a neekologické materiály. Startup z Kyjova oslňuje svými nápady. Mycelium uplatňuje na 100 % a jeho minusy mění ve plusy.

Je nás 11 a zatím se jako firma necítíme. Pořád tlačíme dopředu inovace a jedeme 24/7,“ říká Minařík s tím, že se v budoucnu firmou určitě stanou. Na svém kontě už mají i řadu významných ocenění, jako například Generali SME EnterPRIZE 2023.

„V biotechnologiích se mycelium uplatňuje docela často. Není úplně běžné používat ho mechanicky. Tomuto principu se přesto historicky i v současnosti více věnujeme,“ líčí své plány Minařík.

Komentář investora

 

Dá se říci, že s Myco začínám být spokojený až teď – rok a půl firma docela usilovně a dlouho hledala „use case“, tedy ideální příklad využití jejich přelomové technologie. Tohle není lehké, když přinášíte na trh něco revolučně nového. Ale myslím, že už se zadařilo, a tržby jim nyní rychle rostou,” řekl nyní s odstupem času k investici Jiří Hlavenka.

Peníze jsou hnací silou startupu

Svými produkty chrání zvěř i šetří přírodu. Pomohla také investice od Jiřího Hlavenky. „Každý startup potřebuje ke svému rozvoji peníze. Použili jsme je na rozvoj procesu, u kterého věříme, že dokáže být průmyslový. Se spoluzakladatelem Honzou Ostrezim jsme si v začátcích řekli, že z toho uděláme opravdu objemnou, robustní produkci, která zvládne saturovat naše zákazníky typu velkých producentů,“ dodává Minařík s tím, že investice směřovala do automatizace.

Momentálně vyvíjejí aplikace pachových ohradníků na ochranu proti lesní zvěři. „Lidé z venkova to znají. Když se sklízí pole, kolem se udělají takové koule z polyuretanové pěny, která je napuštěná a smrdí. Tím se odhání zvěř z pole i silnic,“ vysvětluje Minařík. Momentálně se polyuretan bohužel rozpadne přímo na poli, kde za sebou zanechává mikroplasty, které znečisťují půdu.„Můžeme ho nahradit naším materiálem,“ tvrdí Minařík. Je totiž 100% rozložitelný a neničí přírodu.

Obalový trh je komplikovaný

Společně v Myco vymysleli poloautomatický stůl na formování produktů. Tím nejen sobě ušetřili čas i lidskou práci. „Vytvořili jsme linku na kontinuální zdroj materiálu. Snížili jsme tak analytickou náročnost produkce materiálu,“ dodává Minařík.

„V začátcích jsme si mysleli, že se budeme soustředit pouze na obalový trh. Nějakou dobu nám trvalo uvědomit si, že obalovému trhu moc nerozumíme. Navázali jsme se proto na silnější partnery a s nimi produkty dokončili,“ vysvětluje Minařík. „U některých z nich máme subdodávky. Rozumíme výrobě našeho materiálu a jsme hlavními výrobci. Věnujeme se výrobě materiálu a prodeji produktů z něj vyprodukovaných,“ prohlašuje Minařík.

Mycelium za běžné ceny není snem

Cena produktů z mycelia bývá vyšší. Minařík věří, že ji stlačí na minimum. „Vstupy máme levnější. Podstatné je, jakým způsobem dokážeme rozvinout proces. Doufám, že se cenově dostaneme pod úroveň konvenčních materiálů, jako je polystyren,“ vysvětluje Minařík. 

Skepse ze strany firem je veliká. Podle Minaříka se nepřipravenost českým producentům bohužel vrátí. „Udržitelnost tu rezonuje v médiích, ve veřejných prohlášeních, v byznysu ale už tolik ne. Nevím, jestli to je dobře nebo špatně, záleží na ekonomickém pohledu na věc,“ doplňuje svou perspektivu Minařík.

Plány pro další rozvoj jsou veliké 

Velké plus vidí Myco ve svém jedinečném know-how. „Nevyplatí se vozit krabičky z jižní Moravy někam do Švédska. Výhodnější je postavit tam další Myco, třeba právě ve Švédsku, Itálii nebo Portugalsku. Tam všude jednáme s partnery,“ nastiňuje možnosti růstu Minařík.

Bez zahraniční expanze se společnost neobejde. „Rádi bychom ji v roce 2024 otevřeli, uvidíme, jak to stihneme. Každopádně by se měla předchystat a předpřipravit série, která umožní distribuci technologie. Také si musíme připravit dodavatelské řetězce na jednotlivé části linky. A to tak, že ji bude moct ovládat opravdu kdokoliv. A potom nastavit obchodní kanály – to taky bude trošku složitější. Počítá se proto s další investicí,“ uzavírá rozhovor Minařík.

* rozhovor byl natáčený na konci roku 2023

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory