Samsung doufá, že „zkopíruje a vloží“ mozek do 3D čipových sítí

Zdroj: Pixabay (ilustrační foto)
iMedical Technologie 04. 11. 2021

Samsung doufá, že „zkopíruje a vloží“ mozek do 3D čipových sítí

Technologická firma je přesvědčená, že našla lepší způsob, jak vyvinout čipy podobné mozku – „vypůjčí“ si existující mozkové struktury.

Podle serveru Engadget navrhl Samsung metodu, s jejíž pomocí půjde „zkopírovat a vložit“ mapu neuronů v mozku do 3D neuromorfních čipů. Naznačený přístup spoléhá na nanoelektrodové pole, které vstupuje do velkého objemu neuronů, aby zaznamenalo, kde se neurony spojují, včetně síly těchto spojení. Taková data můžete pak „zkopírovat a vložit“ do 3D sítě polovodičové paměti, ať už se jedná o běžné flash úložiště, nebo špičkovou paměť, jako je odporová RAM.

„Každá paměťová jednotka by měla vodivost, která odráží sílu každého neuronového spojení na mapě. Výsledkem by byl efektivní návrat k ‚reverznímu inženýrství mozku‘, jak si to původně vědci představovali, uvedl zástupce Samsungu.

Tento krok by mohl sloužit jako „zkratka“ k systémům umělé inteligence, které se chovají jako skutečné mozky, včetně flexibility učit se novým konceptům a přizpůsobovat se měnícím se podmínkám. Podle výzkumníků můžete dokonce takto vytvořit plně autonomní stroje se skutečným učením.

Je tu však do očí bijící problém se složitostí. Protože lidský mozek má zhruba 100 miliard neuronů s tisíckrát více synaptickými vazbami, ideální neuromorfní čip by tedy potřeboval asi 100 bilionů paměťových jednotek. To je zjevně obtížná výzva pro každou společnost, a to ani nezahrnuje kód potřebný k tomu, aby tento virtuální mozek fungoval. Samsung možná otevřel dveře lidské umělé inteligenci, může ale trvat dlouho, než někdo jimi opravdu projde.

Autor: Miroslav Oupic

Další články