Skupina čínských hackerů na Facebooku špehuje ujgurské aktivisty

Zdroj: Pixabay
Články 29. 03. 2021

Skupina čínských hackerů na Facebooku špehuje ujgurské aktivisty

Podle zpravodajského serveru americké televize CNN dospěly bezpečnostní složky Facebooku k alarmujícímu zjištění. Skupina čínských hackerů zacílila svou pozornost na ujgurské aktivisty a novináře žijící ve Spojených státech.

Zaměřili se proti aktivistům, novinářům a disidentům mezi Ujgury a dalšími muslimskými menšinami z čínského Sin-ťiangu, kteří převážně žijí v zahraničí v Turecku, Kazachstánu, Spojených státech a dalších zemích,“ uvedl ve středu Facebook ve svém příspěvku, obsahujícím podrobnosti o zjištěních z oblasti kybernetické špionáže.

Hackeři infikovali napadená elektronická zařízení malwarem „umožňujícím sledování“, uvedl Facebook. V některých případech útočnici své oběti kompromitovali nebo se vydávali za zpravodajské weby oblíbené mezi Ujgury, aby tajně instalovali špionážní software.

Tato skupina pomocí falešných účtů na Facebooku vytvořila fiktivní osobnosti vystupující jako novináři, studenti, obhájci lidských práv nebo členové ujgurské komunity, aby si vybudovali důvěru u lidí, na které cílili, a přiměli je, aby klikali na škodlivé odkazy,“ uvedla společnost.

USA mluví o genocidě

V lednu tohoto roku si ve Spojených státech oficiálně odsouhlasili, že Čína páchá genocidu a zločiny proti lidskosti na ujgurských muslimech a etnických a náboženských menšinových skupinách, které žijí v severozápadní oblasti Sin-ťiang. To čínská vláda popírá a označila takové tvrzení za lež. Podle odhadů amerického ministerstva zahraničí byly v internačních táborech v regionu zadrženy až 2 miliony Ujgurů. Totéž platí i pro příslušníky dalších muslimských menšinových skupin. Facebook neobvinil přímo Peking, ale zmínil, že hackerské kroky „měly znaky dobře zajištěného a vytrvalého provozu“.

Hackerské skupiny, které stojí za malwarovými útoky, jsou v odvětví kybernetické bezpečnosti známé jako Evil Eye a Earth Empusa. Podle Facebooku mají se špionážními kampaněmi už řadu předchozích zkušeností.

Další články