Špatná zpráva pro exportéry. Koruna může dále krátkodobě posílit

Zdroj: Pixabay
Byznys 21. 02. 2023

Špatná zpráva pro exportéry. Koruna může dále krátkodobě posílit

Nepříznivá zpráva pro české exportéry. Česká koruna, která zažívá období silného kurzu proti euru, bude velmi pravděpodobně dále posilovat. Důvodů je hned několik. Od sentimentu na světových trzích, vysokého úrokového diferenciálu, kurzových intervencí České národní banky až po relativně vysokou cenu držení krátkých pozic proti koruně. 

České firmy mají čím dál větší problém udržet si svou konkurenceschopnost na zahraničních trzích. Musí se vypořádat s tlakem na růst mezd kvůli vysoké míře inflace, náklady na energie jsou pro ně i přes vládní stropy vyšší než ve zbytku Evropy či světa, investiční úvěry se pro ně stávají nejen drahé, ale někdy i nedostupné, a do karet jim nehraje ani stále silnější koruna.

Přestože stále více zahraničního obchodu probíhá v eurech a z dlouhodobého hlediska by na skutečnou konkurenceschopnost kurzové rozdíly neměly mít vliv, přeci jen mohou v aktuálně velmi vypjaté situaci dodatečné financí náklady, ať už v podobě silné koruny, či drahých peněz, některým firmám velmi ublížit.

„Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je kurz o 90 haléřů silnější. Při pohledu na polovinu února roku 2021 je pak koruna proti euru silnější o více než dvě koruny. Od nejslabších hodnot ze začátku pandemie nad úrovní 27,70 za euro posílila o více než 400 haléřů,“ komentuje vývoj naší měny Pavel Peterka, hlavní ekonom Roklenu.

Síla koruny může být nebezpečná

Koruna pokračuje ve svém posilování. Nyní její kurz činí 23,72 za euro, ve středu 15. února prolomila hranici 23,70 za euro a dostala se na nejsilnější hodnoty od roku 2008, kdy následovala vlna spekulací se všemi negativními důsledky pro českou ekonomiku

„Posilování z týdne od 13. 2. přišlo vlivem úpravy tržních očekávání v oblasti nastavení úrokových sazeb České národní banky. Zatímco ještě minulý měsíc trhy očekávaly pokles sazeb v ČR o 150 bazických bodů do konce roku 2023 z důvodu poklesu inflace a zpomalení české ekonomiky, tak nyní očekávají pokles o méně než sto bazických bodů,“ vysvětluje Peterka.

Úrokové sazby zůstanou vysoké

Podle posledního vyjádření guvernéra ČNB Aleše Michla bude úroveň úrokových sazeb vyšší, než trhy očekávaly. Výrazně tak omezil spekulace o jejich razantním snižování. Guvernér na tiskové konferenci po měnověpolitickém zasedání rady uvedl, že ČNB ponechá po určité období vyšší úroveň sazeb.

Tím nahnal vodu na mlýn vlivům držícím kurz koruny na rekordně nízkých úrovních. Bylo to právě přesvědčení trhů o udržení vysoké úrovně úrokového diferenciálu proti zahraničním měnám, které rozhodující měrou přispělo k posílení české měny.

Silná koruna kvůli Číně

Současné období silné koruny je dáno také dobrou náladou na světových trzích. Prognózy na vývoj světové ekonomiky jsou nyní více optimistické než na podzim loňského roku, kdy vrcholily obavy z energetické krize v topné sezóně. Na komoditním trhu lze vidět pokles cen pod předválečnou úroveň. Zlepšení výhledu pomohla i úspěšná diverzifikace v oblasti dodávek strategických surovin.

„Z pohledu sentimentu se jako klíčové projevilo i znovuotevření čínské ekonomiky. Zlepšení nálady na trzích je pro kurz rizikových měn, jako je právě koruna, spojeno s tlakem na jejich posílení,“ vysvětluje Peterka.

Vysoký úrokový diferenciál a drahá spekulace na kurz koruny

Korunová aktiva a s nimi i tuzemská měna jsou z pohledu obchodníků v současné době velmi zajímavé. Jedním z hlavních důvodů je stále vysoký úrokový diferenciál. Výše úrokových sazeb ČNB je na vyšší úrovni než v případě Fedu, ECB, Bank of England a dalších světových centrálních bank. Vyšší výnosy korunových aktiv zvyšují zájem o korunu, která posiluje. Z vyjádření guvernéra ČNB by výhoda úrokového diferenciálu měla minimálně v první polovině letošního roku, ale spíše po celý rok 2023, přetrvávat.

Výrazný rozdíl v nastavení úrokových sazeb podle Peterky způsobuje, že držení krátkých pozic na koruny, tedy spekulace na její oslabení, je v současné době velmi drahé. Objem krátkých pozic a s nimi i tlak na oslabení koruny jsou proto velmi malé. „Obchodníci na krátkých pozicích by museli soupeřit s ČNB, která se na posledním zasedání opět zavázala k pokračování devizových intervencí v případě výkyvu kurzu koruny,“ říká ekonom.

Koruna posiluje kvůli psychologii trhů

Koruna začala posilovat ještě v době vlády Jiřího Rusnok, který režim devizových intervencí nastartoval. „Přestože je aktivita ČNB na devizovém trhu od října roku 2022 minimální, koruna dále posiluje,“ komentuje Peterka. Důvodem je tzv. psychologický efekt. Podle ekonoma totiž Česká národní banka přesvědčila trhy, že v blízké budoucnosti nenechá korunu výrazně oslabit. Výrazně tak omezila zájem o spekulace na oslabení koruny. Navíc umazala značnou část kurzového rizika u korunových aktiv, což opět posílilo zájem o korunu. To vedlo k vytvoření dalších tlaků na její posílení. 

Výhled kurzu koruny

Vedle makroekonomických ukazatelů bude důležité sledovat i postoj ČNB v oblasti nastavení úrokových sazeb a k možnému ukončení devizových intervencí, které již někteří členové bankovní rady začali diskutovat.

Autor: Alena Burešová

Další články