Spoření vám bohatství nepřinese. Milionáři radí, jak nakládat s penězi

Zdroj: Pixabay
Ekonomika 01. 08. 2023

Spoření vám bohatství nepřinese. Milionáři radí, jak nakládat s penězi

Pokud být bohatý znamená mít hodně peněz, mělo by vám k tomu logicky pomoci spoření. Někteří milionáři s tím ale podle zpravodajského serveru CNBC nesouhlasí.

„Prostě nevěřím na spoření,“ řekla nedávno milionářka Barbara Corcoranová, podnikatelka v oblasti nemovitostí a hvězda pořadu Shark Tank televize ABC, v rozhovoru pro CNBC Make It. „Za celý svůj život jsem neušetřila ani cent,“ tvrdí Corcoranová. 

Další milionář Grant Cardone, generální ředitel společnosti Cardone Capital a autor knihy Pravidlo 10x, s ní souhlasí. „Spoření vám bohatství nepřinese,“ uvedl nedávno na Twitteru. 

Jak tedy budovat bohatství? Utrácením a investováním, říkají Corcoranová a Cardone. Tady je návod, jak na to.

Cash flow je král

Spoření je „zaparkování“ peněz do okamžiku, kdy je budete potřebovat. Corcoranová i Cardone však říkají, že pokud chcete vybudovat skutečné bohatství, měli byste své peníze udržovat v pohybu.

„Skutečné bohatství se získává investováním,“ řekl Cardone svým příznivcům ve videu zveřejněném na Twitteru. „Investujte do věcí, které [vytvářejí] peněžní tok,“ dodal.

Investování může odstrašovat kvůli potenciální ztrátě peněz. Cardone však říká, že právě kvůli strachu vaše čisté jmění neporoste. Místo toho, abyste si peníze šetřili a báli se je utratit, měli byste je podle něj investovat do aktiv, která vám budou generovat větší příjem.

„Hotovost není králem, králem je spíše cash flow,“ napsal Cardone v roce 2018. Investice do sebe nebo do svého podnikání za účelem zvýšení příjmů jsou podle něj skvělým začátkem. Doporučuje také investovat do aktiv, jako jsou nemovitosti, které vytvářejí peněžní tok. 

Podobně Corcoranová říká, že utrácení peněz za správné věci – jako jsou investice do startupů a byznys kolem její realitní firmy – ji učinilo bohatší i šťastnější.

„Víra, že peníze dělají peníze, pokud jste ochotni se o ně podělit a utratit je, opravdu funguje, nebo alespoň u mě rozhodně fungovala. Opravdu věřím, že když peníze utratíte, vrátí se vám,“ vysvětluje Corcoranová.

Nedovolte, aby se vám do cesty postavil strach

Corcoranová ani Cardone by se podle svých slov nikdy nedostali tam, kde jsou dnes, kdyby se báli nejhorších možných výsledků. Corcoranová říká, že se chystala „popáté zkrachovat“ těsně předtím, než ji napadl nápad, který jí nakonec vydělal 1 milion dolarů za jediný den. 

Svou sebedůvěru přičítá matce, která jí řekla, aby se o peníze nebála. „Je to ztráta času,“ řekla.

Cardone naopak tvrdí, že jeho rodiče se báli investovat, protože měli strach, že přijdou o peníze. „Nevzali peníze a nepoužili je na investice, protože se báli, že o své peníze přijdou,“ dodává Cardone.

To je podle webu CNBC pochopitelné – spousta lidí přišla o peníze kvůli špatným investicím. Ale akciový trh se historicky zotavil z každého většího propadu, takže pokud investujete dlouhodobě, máte velkou šanci, že se vaše investované peníze zhodnotí.

Jedním z rozšířených způsobů, jak začít, je investovat do nízkonákladových indexových fondů. Tyto investiční nástroje sledují referenční index, jako je S&P 500 nebo Vanguard 500, a obvykle mají nižší poplatky než aktivně spravované fondy. Je to levný a efektivní způsob, jak získat diverzifikované portfolio bez rizika, jaké se pojí s výběrem jednotlivých akcií, zdůrazňuje CNBC.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články