Světelné kyvadlo v Abú Dhabí pochází z Česka

Zdroj: Lasvit
Technologie 26. 04. 2022

Světelné kyvadlo v Abú Dhabí pochází z Česka

Na unikátní hi-tech světelné instalaci Art of Healing se podíleli jak novoborští skláři z firmy Lasvit, tak litomeřičtí inženýři ze společnosti Hennlich. Obrovské, 16 metrů vysoké kyvadlo připomínající pero je sestaveno z 300 křišťálových trubek, kde každý skleněný prvek má vlastní zdroj světla.

Pohybující se hrot 16 metrů vysokého objektu visí v budově Burjeel Medical City. Samotný hrot kyvadla se pohybuje díky lineární jednotce, která kombinuje lineární vedení a kuličkový šroub v jednom hliníkovém těle.

„Jedná se o téměř bezúdržbovou jednotku, díky domazávacím patronám, které jsou její součástí. Systém je svou konstrukcí odolný proti prachu, což je důležité především proto, že se hlava kyvadla pohybuje těsně nad pískem,“ vysvětluje Radek Kadlec, produktový manažer firmy Hennlich. 

Dílo Art of Healing je jakousi arteterapií, která přináší do této budovy alespoň kousek historie. Objekt kreslí do písku pod sebou počítačem naprogramované obrazy postav. Tento princip vychází z historie nomádů, kteří si v poušti vystačili s klacíkem a pískem, pomocí kterých se vyjadřovali. 

Instalace novoborských sklářů v centru hlavního města Spojených arabských emirátů má člověku pomoci zklidnit se a alespoň na chvíli se soustředit na krásu, která se právě rodí, než se obraz smete a začne se kreslit nový. Podle ohlasů dílo skutečně dokáže díky své eleganci a kráse zcela uklidnit mysl návštěvníka budovy.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články