Teplá zima v Evropě láme rekordy. Na pozoru by měli být alergici

Zdroj: Pixabay
Life 14. 01. 2023

Teplá zima v Evropě láme rekordy. Na pozoru by měli být alergici

Evropa se potýká s extrémně teplou zimou a na mnoha místech teploty lámou rekordy. Klimatičtí aktivisté tak volají po rychlejším zásahu proti změně klimatu, Evropané se však radují – vysoké teploty jim poskytují krátkodobou úlevu od vysokých cen energií. Informace poskytla agentura Reuters.

Opuštěná lyžařská střediska, kvetoucí stromy a lidé vyhřívající se na slunci. To není každoroční popis začátku jara, ale přelomu roku 2022 a 2023. V posledních dnech byly překonány teplotní rekordy na stovkách míst, od Švýcarska přes Polsko až po Francii, kde bylo v noci z 30. na 31. prosince naměřeno téměř 25 °C. Jednalo se tak o nejteplejší noc v tyto dny od začátku veškerých záznamů. Teplotní rekordy byly překonávány i v České republice, kde jsme zažili nejteplejší silvestr vůbec. V Dobřichovicích u Prahy a v pražských Komořanech bylo naměřeno 18,2 °C a byl tak zlomen rekord z roku 1935, kdy bylo v Hradci Králové naměřeno 16,3 °C.

Česká televize informovala, že některé stromy kvůli vysokým teplotám začínají kvést. Na pozoru by měli být především alergici, pro které už vydal pylové varování i švýcarský meteorologický a klimatologický úřad.

Rostliny začínají předčasně růst a zvířata se probouzejí z hibernace

V lednu tu vždy hodně prší a je velká zima, teď to tady ale vypadá jako v létě,“ řekl jednaosmdesátiletý Eusebio Folgeira, obyvatel Bilbaa ve Španělsku, kde teploty v těchto dnech dosahují 25,1 °C. „Počasí je pěkné, opalujeme se a jezdíme na kolech, ale zároveň se bojíme. Víme, že planeta hoří,“ komentuje situaci francouzská turistka Joana Host.

Vědci sice ještě nemají konkrétní informace o tom, jaký měla klimatická změna vliv na vysoké teploty na začátku ledna, ale je zřejmé, že tento úkaz do dlouhodobějšího trendu rostoucích teplot v důsledku globálního oteplování způsobeného lidmi zapadá. „To, co se nyní děje, je přesně to, před čím nás klimatologové před deseti lety varovali. A už tomu nelze zabránit,“ zmiňuje Karsten Smid, aktivista v oblasti klimatu a energetiky pro Greenpeace, a dodává, že je třeba přijmout naléhavá opatření, aby se zabránilo ještě drastičtějšímu globálnímu oteplování.

Teplotní výkyvy totiž nezpůsobují jen prázdnotou zející sjezdovky a blátivé Vánoce. Velkým problémem je, že rostliny začínají růst dříve, než by měly, a zvířata se dostávají předčasně z hibernace, což je dělá zranitelnými při pozdějším příchodu mrazů.

Díky oteplení energetická krize neskončila

Pro vlády po celé Evropě však nezvykle vysoké teploty znamenají krátkodobou úlevu. Poptávka po plynu na vytápění v mnoha zemích poklesla, což pomohlo snížit jeho cenu. Referenční cena plynu se v první středu v měsíci dostala na 70,25 eura za megawatthodinu, což byla nejnižší úroveň od února 2022 – těsně před ruskou invazí na Ukrajinu. Eurointelligence, specializovaný web EU pro analýzy, však varoval, že by to vlády nemělo ukolébat k nečinnosti ohledně energetické krize.

I když oteplení poskytne vládám v první části tohoto roku více prostoru pro fiskální oddech, řešení energetických problémů Evropy bude vyžadovat společné kroky v průběhu několika let,“ uvedl server Eurointelligence a dodal, že nikdo by neměl spoléhat na to, že krize skončila.

Autor: Lenka Hrušková

Další články